Apple размислува да лансира титаниум iPad

iPad mini pro концепт

Се чини дека Apple планира да лансира нова завршница за своите iPads: the титаниумНа А приори идејата е добра, бидејќи титаниумот е полесен и посилен од алуминиумот што компанијата обично го користи за обвивката на своите iPad.

Но, гледам два недостатоци. А, ценатаНа Ако мал Apple Watch ја зголеми цената за околу 300 евра во титаниумска завршница во споредба со истиот модел од алуминиум, не сакам ни да помислам колку би чинел iPad со кутијата од тој материјал. И второ, мислам дека финишот на задната страна обично не е важен, бидејќи повеќето од нас ставаат заштитна футрола на нашиот нов iPad штом го извадиме од кутијата.

Од објави DigiTimes, Apple работи деноноќно на воведување нов iPad пред крајот на оваа година. Овој нов модел ќе има шасија од легура на алуминиум обработени со ПВД. Моделот од деветтата генерација нема да има многу значајни промени во дизајнот, но изворите во извештајот велат дека оваа година се очекува продажба од околу 60 милиони примероци.

Овој ист извештај, исто така, објаснува дека сегашната легура на алуминиум може да се замени при идна ревизија на iPad. Се тврди дека компанијата бара да воведе метална шасија базирани на титаниум на идните генерации на денешните iPad.

Несомнено, куќиштето од титаниум може да понуди многу придобивки, како што е да се направи тоа потенок и полесен дизајн додека го одржува структурниот интегритет на уредот. Но, проблемот лежи во високата цена на производство со таков материјал.

Тоа би ја направило цената на iPad, и не би било добро за уредот. Затоа, не е неразумно што компанијата лансира модел со „опција“ од титаниумска завршница за да види како пазарот би го прифатил. Може да биде фијаско во продажба, како што се случи со титаниум Apple Watch. Ќе видиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.