Apple размислува за создавање оригинални подкасти од своите серии

Apple TV + подкаст

Оваа вест доаѓа од внатрешен извор, како што е соопштено во добро познатиот медиум, Блумберг, кој наведува дека Епл има неколку состаноци со продуценти на подкасти, така што тие создаваат оригинална содржина за нивните серии на ТВ Епл. Се чини сето ова уште една стратегија на компанијата Купертино за промовирање нивната содржина и следете ги чекорите што ги преземаат другите видео платформи како Дизни +, Нетфликс или Хулу кои веќе имаат свои подкаст-емисии во кои зборуваат за нови изданија и коментираат за содржината што ја нудат одвнатре.

Одамна е јасно дека монетизацијата на подкастите е нешто што е тесно поврзано со самите производители и со ексклузивната содржина на некои платформи, така што со овој потег на Apple компанијата може да и ја отвори вратата и да направи „ „бегство“ на подкастерите до платформи каде можат да заработуваат приход за вашите подкасти е помалку. Треба да се запомни дека Spotify во САД или iVoox во нашата земја веќе нудат монетизација на содржина и ова е ексклузивно.

Како и да е, Apple се чини дека планира да создаде оригинален дел за подкасти и ова може или не им користи на другите подкастери во иднина. Сето ова треба да тече по својот тек, за што веќе знаете дека во „Епл“ воопшто не е брзо, да, од еден ден до следниот наоѓате сè што е поставено за да работи. Исто така, недостасува официјална потврда, запомнете го тоа ова е нешто што доаѓа од Блумберг без да биде потврдено така ќе останеме во исчекување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.