Apple сè уште истражуваше како да ги подобри своите рутери непосредно пред да ги напушти

AirPort

Напуштањето на рутерите на „Епл“ изненади многумина. Базите на AirPort во нивните различни модели беа производ високо ценет од страна на корисниците со функции далеку пред нивното време, а компанијата одлучи едноставно да престане да ги прави, иако продолжи да истражува како да ги подобри.

Како корисник на базите на AirPort долги години, веста дека Apple ја напушта оваа категорија беше прилично непријатно изненадување. Базата AirPort Express и сателитите AirPort Express беа уреди кои, во време кога системите MESH дури и не постоеја, беа многу едноставен начин за ефикасно проширување на покриеноста на вашиот WiFi во домот. Двоен опсег, сателити, приклучок и игра, управување од мобилна апликација… Овие концепти што толку многу брендови сега ги вклучуваат во нивните MESH системи веќе беа типични за AirPorts на Apple за многу години. Да, точно е дека нивните цени беа високи, но не и повисоки од сегашните системи на брендови како што се Netgear, AMPLIFI или Amazon eero.

Странец е овој потег на компанијата кога продолжуваат да се појавуваат регистрирани патенти поврзани со рутери кои сакаа да ги подобрат тековните системи. Најновиот патент датира од 2015 година и зборува за рутери со батерија и сопствен мобилен систем што ќе овозможи корисна интернет-врска да продолжи во случај на прекин на електричната енергија, со системи за напојување на батеријата базирани на обновливи енергии, како што е сончевата енергија. Без да навлегуваме во проценка на практичната корисност на рутерот со соларен погон во домот, важен е фактот дека Apple продолжи да бара подобрувања во своите безжични системи.

Со ширењето на поврзаните уреди во домот, растот на Homekit и проблемите предизвикани од фактот дека Apple ги има само Apple TV и HomePod како додатоци, моќта да има мрежа MESH што ќе служи за создавање стабилна и ефикасна WiFi мрежа во вашиот дом и за возврат служеа така што сите ваши додатоци за домашна автоматизација беа поврзани, наплатува поголема вредност од кога било. Ако на ова ја додадеме и зголемената загриженост за приватноста на нашите податоци на Интернет, скоро е несфатливо Apple да отсуствува во оваа категорија производи. Може ли да имаме изненадување наскоро со новите бази на AirPort? Би било одлична вест.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.