Епл сака своите вработени да бидат вакцинирани, но нема да ги присили на тоа

Епл парк

Епл врши притисок врз своите вработени во Соединетите држави да се вакцинираат откако ФДУ официјално ја одобри вакцината за Ковид-19 на Фајзер и започна нова внатрешна веб -страница за да ги информира вработените, им испрати е -пошта и одржува внатрешни разговори како дел од својата кампања за вакцинација, според Блумберг, иако во моментов не планира да ги присили да се вакцинираат како што имаат другите компании готово.

Во меморандумот што Епл го испрати минатиот четврток, потпишан од Сумбул Десаи, потпретседател за здравствени напори на Епл и Кристина Распе, потпретседател за недвижен имот, компанијата бара од вработените да имаат пристап до вакцината и да можат да се вакцинираат да го направат тоа што е можно поскоро. Тие, исто така, тврдат дека организираат серија разговори за да ги охрабрат вработените кои с yet уште не се вакцинирани.

На внатрешната веб -страница што компанијата ја создаде за вработените, се дискутира за варијантата делта и како вакцинирањето може да помогне да се спречи нејзиното ширење. Пред неколку дена, Apple затвори продавница на Apple, бидејќи неколку негови вработени беа заразени со оваа варијанта.

Исто така, нуди ваучери за вработените да се вакцинираат преку Волгринс (синџир на аптеки во САД) и нуди вакцинација на лице место во Заливот на Сан Франциско и Остин. Исто така, времето потребно за вработените да се вакцинираат ќе бидат наградени, вклучувајќи ги и можните жртви на оние кои доживуваат несакани ефекти.

Во моментов, Apple не ги принудува своите вработени да се вакцинираат

И Гугл и Фејсбук бараат нивните вработени да бидат вакцинирани, мерка за притисок што Епл во моментов не ја презеде и што претставува промена во однос на технолошките компании во таа област, почитувајте ја приватноста на вашите вработени.

Епл очекуваше вработените да се вратат на работа три дена во неделата во септември, но поради проширувањето на варијантата Делта, корпоративните вработени ќе може да работи од дома најмалку до јануари 2022 годинаНа Односно, борбите на вработените кои сакаат да продолжат да работат од дома ќе продолжат и во наредните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.