Apple сака да го потврди iWatch од страна на ФДА

ФДУ

Најновите извештаи тврдат дека iWatch е ажуриран чека одобрување од ФДА, Администрација за храна и лекови на САД, кое е одговорно тело на Северна Америка здравствен надзор.

Оваа прва генерација на iWatch на Apple бара сертифицирање пред неговото есенско ослободување, според мрежата Лаојаоба. Повикувајќи се на внатрешни извори, страницата тврди дека „Епл“ веќе ги финализирал дизајнот и спецификациите на часовникот, истакнувајќи дека компанијата се обидува да го набави уредот. заверен како медицински тим.

Веќе беше вест дека Apple се состана со ФДА во декември да разговара за голем број теми, со некои аналитичари кои сугерираат дека Apple можеби поставува темели за употреба, со научна строгост, на iWatch. Сепак, белешката издадена од ФДА забележа дека состанокот се врти околу водењето на мобилните апликации што можат да бидат имплементирани и со тоа да се обезбеди дека технолошката индустрија и регулаторите се усогласени.

Овие апликации можеа да се фокусираат на апликацијата iOS 8 Health и на целиот HealthKit, но сензорите што iWatch би можел да ги поседува се единствени и надминуваат апликација за следење спорт или здравје. Запомнете дека iWatch ќе има серија напредни здравствени сензори, вклучително и оние што ги мерат срцевиот ритам, крвниот притисок и гликозата во крвта. „Епл“ исто така би развил сензор кој би анализирал пот, кој би ги покрил сите потреби за информации на која било здравствена апликација „iOS 8“.

Додека Apple ангажираше добар број специјалисти Во областите како што е следењето на гликозата во крвта, забележано е дека овие технологии не можат да го сторат тоа во првата генерација на iWatch, што бара долг процес на одобрување на ФДА и комплексна хардверска интеграција.

За iousубопитните, ФДА е одговорна за:

 • Заштита на јавното здравје преку осигурување дека храната е безбедна, здрава, санитарна и правилно обележана; хумани и ветеринарни лекови и вакцини и други биолошки производи и тоа уреди медицински за човечка употреба се безбедни и ефикасни.
 • Заштитете ја јавноста од зрачење на електронски производ.
 • Осигурете се дека козметичките производи и додатоците во исхраната се безбедни и се соодветно обележани.
 • Регулирање на производи од тутун.
 • Промовирање на напредокот на јавното здравство, помагајќи да се забрза иновации на производи.
 • Помогнете и на јавноста да добие точни информации тие треба да користат лекови, уреди и храна за подобрување на вашето здравје.
Одговорностите на ФДА се протегаат на 50 САД, Округ Колумбија, Порто Рико, Гуам, Девствени Острови, Американска Самоа и други територии и поседи на Соединетите Држави.

Како што можеме да забележиме, Регулативата на iWatch може да помине низ четири од шесте цели на ФДА.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.