Apple сака да плати повеќе на уметниците, што може да му наштети на Spotify

Apple Music Money

Сега кога се чини дека продажбата на iPhone достигна врв, иако тие не треба да престанат да иновираат во својот паметен телефон, Apple фокусира значителен дел од своите ресурси на своите услуги. App Store или Apple Music се две од овие услуги што им помагаат на оние во Купертино да ги задржат своите придобивки и тоа е една од причините зошто тие се обложуваат толку силно на Apple Music. Последниот потег е А. предлог уметниците да наплатат повеќе за репродукциите на нејзината содржина.

Предлогот, доставен до Одборот за авторски права на САД, како прочитај на Билборд, тој бара поедноставен начин за плаќање на текстописци и музички издавачи чија содржина се емитува. Несомнено, од промената би имале корист уметници, издавачи и издавачки куќи, но не е јасно дека ова би било позитивно за Spotify, услуга што има многу корисници кои не плаќаат за тоа и делумно зависи од рекламирањето што го слушаат овие корисници.

Уметниците ќе бидат главните корисници на предлогот на „Епл“

Во сегашниот систем, компаниите кои нудат стриминг музичка услуга плаќаат композитори и издавачи помеѓу 10,5% и 12% од вашиот приход во она што Билборд го нарекува „сложена формула“. Парите се поделени на репродукции и механички авторски права и потоа им се исплаќаат на издавачите и на „собраните друштва“. Предлогот на „Епл“ е уметници, дискографски куќи и музички издавачи наплаќајте 9.1 цент за секои 100 прегледи, што би било практично исто како и купување песна. Проблемот е во тоа што другите услуги, како гореспоменатиот Spotify или YouTube, исто така, ќе мораат да ја плаќаат таа такса, што ќе ги принуди да го променат својот деловен модел за да плаќаат на уметниците.

„Епл“ и другите даватели на содржини за стриминг не мора да им плаќаат на издавачите правна такса утврдена од „Одборот на кралството“ затоа што тие можат да преговараат за сопствени зделки, но преговорите меѓу издавачите и услугите за стриминг би започнале во друга точка доколку јаболковиот предлог станува норма.

Дали е ова добро за корисниците? Сигурно не. Или не на почетокот. Ако нешто избегнувајте конкуренција, корисниците остануваат без опции и ниту услугите ниту цените ќе се подобрат. Она што е јасно е дека доколку предлогот стане реалност, најпогодени се корисниците кои не плаќаат за ниту еден стриминг музички сервис. Дали сте меѓу нив?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Побретоло dijo

  Последниот пасус е најегоистичното нешто што сум го прочитал на овој блог. Да се ​​тврди без разоткриено дека е лошо за корисниците дека Епл сака да им даде повеќе пари на уметниците е неверојатно.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, Побретоло. Мислам дека ништо не си разбрал. Лошо е затоа што тоа ќе им наштети на услугите што нудат бесплатен модалитет. Зарем не би било лошо за корисниците ако исчезне бесплатната музика од Spotify или YouTube? Од друга страна, не може да биде себично кога ПЛАТАМ за мојата стриминг музика. Зборувам за корисниците воопшто, односно размислувањето за другите не е најдобра дефиниција за себичност. Јас мислам. Уште повеќе, ја префрлив СИТЕ моја музика на надворешен уред, така што секогаш кога ќе пуштам песна од стриминг музички сервис, уметниците добиваат плата или додаваат за тоа. Во тој став зборувам и за елиминација на конкуренцијата, но мислам дека сте го прочитале само тоа „не“ (по што следи „или не на почетокот“).

   Честитка.