Apple се отцепи од ЕУ, единечен полнач ја забавува иновацијата

Тоа беше една од новостите во неделата: Европската унија, преку Комисијата, сака (повторно) сите производители на мобилни уреди да користат иста порта за полнење, а договорениот стандард е USB-C. Aелба тие да предложат да се претвори во европско законодавство, така што ниту еден производител не може да излезе од условот ако сака да продава во рамките на Унијата. Мерка што директно влијае на „Епл“ затоа што само овие ја користат приклучокот „Молња“ ... Од Купертино тие повторно проговорија, вашиот одговор?

Ова е доста контроверзна мерка и се засноваат на крајот на иновациите што се постигнати со пристаништето Молња дека многу производители развиваат додатоци кои го користат ова пристаниште, а да не го спомнувам (во ова тие се сосема во право) еколошкиот проблем што ќе го повлече елиминацијата на ова пристаниште кога создаваат нов технолошки отпад.

Apple ја брани иновативноста и сака да се грижи за искуството на своите корисници. Регулативата што ја спроведува усогласеноста со видовите конектори со кои сите паметни телефони ја задушуваат иновацијата наместо да ја фаворизираат, и ќе му наштети на европскиот потрошувач, покрај тоа што ќе му наштети и на економијата на заедницата како целина.

Повеќе од 1.000 милијарда продадени уреди на Apple користат приклучок Lightningкако и целосен екосистем на додатоци и производители на уреди кои користат Молња за да им служат на нашите клиенти. Законодавството што е предложено од Европската унија ќе има директно негативно влијание врз милиони активни уреди и додатоци што ги користат нашите европски клиенти, па дури и повеќе клиенти на „Епл“ ширум светот, создавајќи невиден обем на електронски отпад и многу вознемирувања за корисниците .

Ние не веруваме дека постојат причини за регулирање да се наметне овој USB-C бидејќи самата индустрија веќе се движи кон користење на USB-C преку конектор или кабел. Ова го вклучува адаптерот за мрежни USB-C на Apple, кој е компатибилен со сите iPhone и iPad. Овој пристап е попогоден за клиентите, овозможува полнење за широк спектар на мобилни електронски уреди, ги охрабрува луѓето повторно да го користат својот полнач и овозможува иновации.

Пред 2009 година, Европската комисија размислуваше да направи задолжително за сите паметни телефони да користат само USB микро-Б конектори што би го ограничиле напредувањето на Lightning и USB-C. Наместо тоа, Комисијата воспостави програма за доброволна индустрија заснована врз стандард што овозможи 30% промена на пазарот. полначи само 3, што наскоро ќе бидат двајца (молња и USB-C), покажувајќи дека овој пристап работи.

Додека тие зборуваат Мислам дека не ја одбиваат ниту USB-C портата, тие не сакаат наметнувања и ги гледаат предностите што ги нуди ова ново стандардно пристаниште. Кога ќе го усвојат за своите уреди? Па, вистината е дека би рекол дека ќе видиме iPhone со USB-C, оваа 2020 година веројатно не е година, но во опсегот на уреди што ги презентираат во 2021 година веќе немаат изговори. Безжично полнење како единствена можност? Јас не мислам така заради ограничувањата што ги вклучува ова, но веќе знаете дека со Apple никогаш не можете да кажете ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Леонардо Мургуја dijo

  Apple тврди еколошки причини кога тие самите ги менуваа конекторите на секои два на три? смеење на глас

  1.    Hummer dijo

   Тоа беше она што јас ќе го кажам, кога тие се сменија од стариот широк приклучок, а потоа мојот будилник, моето радио за автомобил и многу работи веќе не беа компатибилни со новиот кабел или со адаптерите што ги мислев, Епл! Прашањето не е да се запре иновацијата, тоа е да се создаде компатибилност и да може да се биде во куќата на некој познаник и да се полни мобилниот со својот полнач. Се надеваме дека тие ќе ја наметнат мерката.