Apple следната недела официјално ќе го објави iOS 14.5

Apple Podcasts на iOS 14.5

Вчера беше главниот ден и како добар ден за мамурлак после презентацијата, почнуваме да знаеме повеќе вести и скриени реклами под соопштенија за јавноста и слетувања од Apple. Иако очекувавме псевдо-официјална презентација на iOS 14.5 во главната точка, тимот на Тим Кук само го потенцираше значајниот напредок на iOS и iPadOS 14 на ниво на софтвер, покрај моќта на macOS Big Sur на Mac. Сепак, iOS 14.5 е едно од најголемите надградби до сега што вклучува многу важни новости за корисникот. Во соопштението за печатот Apple најави објавување на iOS 14.5 следната недела.

iOS 14.5: најголемото ажурирање на iOS 14 досега

Бета-верзиите на ова ажурирање се со нас веќе неколку месеци. Во последните неколку недели, бројот на бета-верзии за програмерите се зголеми со цел да ги полира сите новости и да може да ја лансира најрафинираната можна верзија. Само вчера верзијата за ослободување на кандидатот што е скоро дефинитивна верзија на iOS 14.5 освен ако не се најдат сериозни грешки. Објавувањето на оваа надградба за развивачите ни дава увид дека Apple сака да го објави iOS 14.5 што е можно поскоро.

Поврзана статија:
Сите новости за iOS 14.5 во видео

Всушност, тоа го знаеме Apple планира да го објави iOS 14.5 следната недела благодарение на неколку појаснувања во соопштенијата за медиумите на производите презентирани вчера:

Слушателите ќе можат да пристапат до подобреното јазиче за пребарување со врвни категории и списоци, нови страници со емисии и епизоди со копчето Smart Play и зачувани епизоди на iOS 14.5, iPadOS 14.5 и macOS 11.3. Зачуваните епизоди се исто така достапни на watchOS 7.4 и tvOS 14.5. Овие ажурирања на софтверот ќе бидат достапни следната недела.

Во овој случај, соопштението одговара на вестите интегрирани во екосистемот „Епл Подкаст“ со новиот дизајн и новите функционалности на претплатата. Овие карактеристики ќе бидат достапни само со нови надградби за сите системи на Apple. Покрај оваа новина, ажурирањето ќе донесе други многу интересни што ги разложуваме подолу:

 • Поддршка за иницијализирање на AirTags
 • Отклучување на iPhone со користење на Apple Watch
 • Пристигнување на транспарентност за следење апликации, заштитен allид на приватноста на Apple за корисниците
 • Нови емотикони
 • Способност за промена на гласот на Сири
 • Изменете ја стандардната услуга за репродукција

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.