Apple тврди дека новиот 12,9-инчен iPad Pro работи со претходната магична тастатура иако нема да се затвори совршено

Со лансирањето на новиот 12,9-инчен iPad Pro и неговиот мини-LED дисплеј (не е достапен на 11-инчниот iPad Pro), Apple е принуден да лансира нова верзија на магичната тастатурабидејќи, со зголемување на големината на уредот за 0,5 mm, ова не одговара совршено со магијата тастатура од 1-та генерација.

Бидејќи е уред кој чини 400 евра, многумина биле корисници кои изразиле непријатност за тоа, бидејќи ако планираа да го обноват својот стар iPad Pro искористувајќи ја Магијата тастатура што Apple ја лансираше минатата година, тие исто така ќе мора да ја обноват тастатурата ако сакате совршено да се вклопи и затвори.

Некои медиуми се обложуваа на тоа Apple може да започне програма за попусти за сите оние корисници кои го купиле првиот модел на оваа тастатура за нивниот iPad доколку го споредат новиот модел на iPad Pro заедно со тастатурата.

Сепак, се чини дека Apple не е за работа и ги мие рацете. Тоа ако, во Страница за поддршка на магичната тастатура во САД (во шпанска верзија за време на објавувањето на овој напис оваа информација не се појавува), Apple сакаше да стави до знаење дека тие се компатибилни иако со a:

Магијата тастатура од првата генерација (A1998) е функционално компатибилна со новиот 12,9-инчен iPad Pro (5-та генерација) со дисплеј Liquid Retina XDR. Поради малку погустите димензии на овој нов iPad Pro, магичната тастатура може да не одговара точно кога е затворена, особено кога се применуваат заштитници на екранот.

Со обновување на 12,9-инчниот iPad Pro, Apple ја искористи можноста да додадете нова верзија во бело, верзија која има иста цена како црниот модел. Почнувајќи од денес, можно е да ги нарачате предвреме и новиот iPad Pro и новата Magic Keyboard.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.