Apple тврди дека одлуката за ажурирање на iOS 14 била привремена

Минатата недела, Apple го објави тоа престана да го ажурира iOS 14 На изненадување на секој од корисниците кои сè уште не ги ажурирале своите терминали на iOS 15. И го велам ова, бидејќи пред неколку месеци Apple изјави дека ќе продолжи да објавува безбедносни надградби за iOS 14, но без да најави како долго.

Со тоа што не се рекламирате колку долго, повеќето корисници разбраа дека ќе биде на неодредено време. Па не. Како што потврдија од Apple за медиумите Арс техника, опцијата што им дозволуваше на корисниците да продолжат на iOS 14 и да го одржуваат својот уред ажуриран секогаш беше привремена.

Во страница на iOS 15 достапни на веб-страницата на Apple, во делот Ажурирања на софтвер, Можеме да прочитаме:

iOS сега може да ви даде можност да изберете помеѓу две верзии за ажурирање софтвер преку Поставки. Вие одлучувате дали сакате да се префрлите на најновата верзија на iOS 15 веднаш штом ќе биде достапна за да уживате во новите функции и сите безбедносни ажурирања. Или ако претпочитате да останете на iOS 14 и да инсталирате важни безбедносни ажурирања.

Сепак, веб-страницата јаболкова поддршка, каде што не повикува да го ажурираме нашиот уред, компанијата сизвестувам за привремената можност за следење во iOS 14.

Ако користите iOS или iPadOS 14.5 или понова верзија, сега може да ја видите опцијата за избор помеѓу две верзии за ажурирање софтвер. Оваа опција ви овозможува да изберете помеѓу ажурирање на најновата верзија на iOS или iPadOS 15 веднаш штом ќе биде објавена или да продолжите на iOS или iPadOS 14 додека сè уште добивате важни безбедносни ажурирања во одреден временски период.

Најновото ажурирање на iOS 14, тоа беше верзија 14.8.1, верзија која беше објавена во октомври и која Apple ја отстрани од своите сервери, па повеќе не можете да се вратите на iOS 14 доколку сте имале намера.

Имајќи предвид дека iOS 15 Компатибилен е со истите модели кои се ажурирани на iOS 14, и оваа нова верзија функционира совршено на постари уреди, навистина нема убедлива причина да останете на неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.