Apple тужеше во Кина за погрешно рекламирање

побарувачка-iphone Не е ниту прва, ниту ќе биде последна тужба покрената против „Епл“. Последниот го претстави кинески адвокат, тврдејќи погрешно рекламирање. И, кога одиме на Apple Store преку Интернет, можеме да ја прочитаме фразата «единственото нешто што се менува е сè»Нешто за што адвокатот, по име Хе Ганлин, уверува дека е тотално лажно. Како што вели тој, iPhone 6s «нема ништо ново»Кога ќе се спореди со моделот од претходната генерација, iPhone 6.

Судот во Кантон, јужна кинеска провинција каде што престојува Ха Ганлин, го прифати случајот. Адвокатот тврди дека зборовите „сингл“ и „сите“ го кршат новиот кинески закон за рекламирање, а. закон што забранува вклучување апсолутни услови во рекламите како „најдобар“ или „совршен“. Она што не е целосно јасно е дали тој ќе го добие случајот, бидејќи „Епл“ планираше да ги почитува законите на сите земји, особено Кина, која е земја што ги направи да растат најмногу во последните две години.

Што се однесува до она што кинескиот адвокат се надева дека ќе го добие, Хе Ганлин од оние во Купертино бара вкупно 20.000 јуани, што е околу три пати поголема од цената што ја платил за iPhone, 6.858 јуани, нешто што не е јасно ниту, бидејќи тоа дали очекувате да наплатите штета, треба да побарате само вредност на iPhone и трошоците генерирани од самата набавка, како бензин, трошоци за испорака и слично. За прашањето, тоа не е. Ако Епл изврши некоја регуларност, тоа ќе го стореше против новиот кинески закон, но јас не сум адвокат.

Apple сè уште нема коментар, но треба да бидете внимателни кога станува збор за решавање на овој случај. Што и да одлучите, не смеете да дозволите Кинезите да се чувствуваат изневерени на кој било начин, што може да предизвика компанијата предводена од Тим Кук да го изгуби теренот што го стекна во Кина во последните неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manман dijo

  Се бара исплата на морална штета. Нематеријално е. Ако не сте адвокат, треба да престанете да давате свое мислење

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, manман. Јас не сум адвокат, но сум бил во неколку судења. Моралната штета ... Јас ќе ти кажам работи, но подобро од не. Можам да кажам со она што го видов, што не е малку. Дури и да е така, јас јасно пишувам дека „не е ни јасно“, што не е мислење, ако не за да се изрази незнаење.

   Честитка.

  2.    Асе dijo

   Нематеријална штета ... се гледа дека сте типичен лихварски адвокат кој прибегнува кон најлош случај за да добие пари дури и од стаорци ... Тоа е типичен случај на дежурен идиот кој се надева дека ќе го добие iPhone бесплатно . Ако не ви се допаѓа или не одговара, ВРА YАТЕ ГО, за тоа служи политиката за враќање на Apple. Не гледам дека луѓето тужат кога телевизорот не е во согласност со она што го очекуваат или го кажуваат: ВРАURNАЈТЕ ГО ВО ПРОДАВНИЦАТА и вратете им ги парите и БЕСТ. Со многу адвокати како тебе, ова е причината зошто ги има ваквите луѓе. Направете услуга на општеството и скокнете низ прозорецот од четвртиот кат нагоре, да не преживеете

   1.    иванхое926 dijo

    Пабло, не би сакал да зависам од тебе за какво било прашање. Ако немате што да кажете ... треба ли да кажам?

 2.   паблојди dijo

  Добро утро,
  Manман, не знам дали ќе бидеш адвокат или не, заклучувам дека ако од твојот коментар, со поголема причина треба да знаеш што е СЛОБОДА НА ИЗРАЗУВАЕ ... штета што коментар како овој извалка објава на оваа страница и исто така остава помеѓу велејќи: „вашето високо познавање на законот“. Се најдобро.

  Поздрав Пабло, секојдневно го читам твојот пост, ти си пукнатина