Apple ја лансираше втората јавна бета верзија на iOS 15.2, iPadOS 15.2, tvOS 15.2, watchOS 8.3 и macOS Monterrey 12.1

24 часа по лансирањето на второ за заедницата на програмери на iOS 15.2, iPadOS 15.2, watchOS 8.3 и tvOS 15.2, како што се очекуваше, Apple ја лансираше оваа втора бета верзија за сите корисници кои тие се дел од јавната бета програма.

Овие нови, во теорија, се истите верзии што беа објавени за заедницата на програмери, така не треба да има разлика, така што вестите што ги наоѓаме во овие нови бета-верзии се исти како оние што ги објавуваме Вчера.

Најистакната карактеристика на оваа втора бета верзија е дизајниран да ги заштити малолетниците со откривање голи слики примени или испратени преку апликацијата Messages, за која веќе зборував вчера за тоа како функционира во написот за бета за програмери.

Оваа втора бета верзија вклучува и нова алатка која им овозможува на корисниците да дозволат пристап до нивните податоци на Apple, така што, во случај на смрт, може да има пристап до целата содржина. Дополнително, додадена е и нова функција за да се спречи употребата на вознемирување во која може да биде вклучен AirTag на Apple.

Како што ве извести мојот колега Анхел, апликацијата Пребарување исто така доби вести со објавувањето на втората бета верзија на iOS 15.2, со две нови опции: Ставки што можат да ме следат и Помош за враќање на изгубените предмети.

За да ги преземете овие нови бета-верзии, само треба да одиме на Поставки - Општо - Ажурирање на софтверот. Откако се ажуриравме на оваа верзија, отидовме во апликацијата Apple Watch за да ја ажурираме и на новата бета верзија, во случај да сме дел од развојот на watchOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.