Apple ја објавува петтата бета верзија на iOS 16 и iPadOS 16

Бета ден во Купертино. Целиот нов софтвер на Apple оваа година кој сè уште е во фаза на тестирање само што доби ново бета ажурирање за сите програмери. Сите уреди на компанијата имаат нова бета верзија на нејзиниот софтвер. вклучувајќи го и iPhone- и iPads.

Значи пред едвај еден час штотуку беше објавен за сите програмери петтата бета верзија на iOS 16и неговиот прв братучед, iPadOS 16 бета 5. Уште еден чекор што не приближува до денот на официјалното лансирање за сите корисници, кој ќе биде кога веќе не е толку жешко...

Apple пред еден час ја објави петтата бета верзија на софтверот за овогодинешните iPhone-и: iOS 16. Нов ексклузивна верзија за програмери. Во рок од неколку дена, оваа иста верзија ќе биде објавена за сите корисници кои не се програмери кои се регистрирани за јавната програма за бета тестирање на Apple.

Но, како и обично, не само што е објавена петтата бета верзија на iOS 16 и iPad 16. Бета-станиците на watchOS 9, tvOS 16, И macOS Ventura. Така, речиси сите тековни уреди на компанијата имаат нова бета верзија на нивниот софтвер од оваа 2022 година. AirPods и AirTag ќе недостасуваат на списокот.

Ако конечната верзија на iOS 16 и iPadOS 16 е подготвена на време, таа може да биде објавена на крајот од воведниот говор во септември. Според посочена Вчера Марк Гурман, Apple веќе го снима својот традиционален септемвриски виртуелен говор, посветен на презентацијата на новата гама на iPhone 14 и Apple Watch оваа година.

И ќе има воведен говор во очекување, веројатно за октомври, посветен на новите Mac и iPad. Тогаш ќе биде кога macOS Ventura официјално ќе ја види светлината за сите корисници кои имаат компатибилен Mac. Значи помеѓу септември и октомври, сите корисници на уреди на Apple сега ќе можат да го тестираат новиот софтвер за оваа година. Трпение, останува уште помалку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Мануел Молина dijo

  Ги имам инсталирано јавните бета на IOS 16 и watchOS 9. За да излезам од бета програмата и да ги инсталирам официјалните верзии на IOS 16 и WatchOS 9 кога ќе излезат, освен да ги избришам бета-профилите, дали треба нешто друго да направам?

  1.    Луис Падилја dijo

   Не, само избришете ги и почекајте да излезат новите официјални верзии.