Apple ја објави првата бета верзија на iOS 9.2.1 за програмерите

бета-иос-9

Apple го лансираше пред неколку минути iOS 9.2.1 прва бета верзија за програмерите. Ова издание дојде скоро еден месец по последната бета верзија и една недела по последната верзија на iOS 9.2, верзија што донесе подобрувања во контролорот за преглед на Safari, додаде нови јазици и поправени некои помали грешки. Новата бета верзија е достапна од центарот за развивачи на Apple за кој било iPhone, iPod или iPad компатибилен со iOS 9. Најверојатно ќе се појави преку OTA во следните половина час.

Не е познато што носи оваа нова бета верзија, но имајќи предвид дека iOS 9.2 не донесе одлични вести, можеме да помислиме дека оваа нова верзија, која во моментот се чини дека нема да биде достапна за корисниците кои не се во развој, е наменета само за поправа грешки. Според вашите коментари, iOS 9.2 реши некои проблеми со заостанување претрпени во претходните верзии, но сепак има многу кои се жалат на овој проблем, дури и на iPhone 6. Со малку среќа, оваа нова верзија го подобрува ова малку повеќе изглед.

Корисниците кои сакаат да ја инсталираат оваа бета верзија и немаат сметка за програмер, ќе мора преземете го .ipsw што одговара на вашиот уред и инсталирајте го со iTunes со притискање на Shift (на Windows) или Alt (на Mac) и потоа пребарување на преземениот .ipsw. Досега ја препорачав мрежата imzdl.com да преземате кој било фирмвер за уредите на Apple, но, како што можете да видите, тие ја затворија мрежата. Haveе мора да бараме добри алтернативи кои ги вклучуваат сите бета-верзии.

Се сеќаваме дека при инсталирање на која било бета-програма, исто така, ризикуваме да претрпиме проблеми што не ги предвидувавме, па затоа неговата инсталација се препорачува само на уреди од кои не зависиме. Запомнете исто така дека за да инсталираме која било нова верзија, мора да имаме барем 50% батерија или уредот да биде поврзан на штекер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jordорди dijo

  Во ios 9.1 имаше грешка во интерактивните известувања, дека ако по грешка во моментот на испраќање порака, не доаѓа предвид да се испрати тастатура што не работи, во ios 9.2 мислев дека ја исправив, но се случи повторно!

  Не знам дали некој што е обложувач известува за таа грешка, пс е нешто досадно
  Се надеваме дека во овој нов ios 9.2.1 ќе го поправат!

  1.    Yo dijo

   Тоа е омраза и вообичаена грешка, но се случува само во whatsapp, тоа е апликацијата што мора да поправи !!! Неуспешна апликација, тие никогаш не брзаат, само за да можеме да го изразиме нашето незадоволство.

 2.   ionfrehley (@ionfrehley) dijo

  Бидејќи инсталирањето на 9.2 Bluetooth е фатално. Кога слушам музика и сакам да гледам некое видео, Bluetooth слушалките што ги користевте се исклучуваат. Имајте дали наскоро ќе ја решат оваа непријатност.

 3.   Луис dijo

  Apple треба да ги одржува своите ажурирања подолго од вообичаеното бидејќи најновите ажурирања не се од голема важност или вест, така што за мене е повеќе од исто ништо интересно

 4.   xtetef4r3t43 dijo

  Поправете го проблемот со ротација на iPhone кога остварувате повици на Facetime на Apple TV.
  Тие продаваат бета-производи како финални производи, неполирани и со многу недостатоци. Затоа, тие добиваат на секои две за три ажурирања.

  Apple треба да направи повеќе проверки на квалитетот пред да издаде производ.

 5.   Слика на зачувачот на Рафаел Пазос dijo

  Installе го инсталирам на iPad Air 1, затоа што на iPhone 6 ќе остане на iOS 9.2 додека не излезе jailbreak !!!

  Честитки!