Apple ја отвора App Store за стриминг игри

Тоа беше нешто што мораше да се случи порано отколку подоцна, и не траеше премногу долго: Apple ги ажурираше правилата на продавницата за апликации, App Store, така што и стриминг игрите имаат место. Иако тоа го сторил на свој начин.

Апсолутно беше неподносливо тоа оној што тврди дека е најдобра продавница за апликации за мобилни уреди немаше широко отворени врати кон иднината на видео игрите: стриминг. Правилата на App Store не дозволија платформите како Stadia или xCloud да бидат достапни за iPhone или iPad, но ова се промени со новите правила што Apple ги прегледа и објави денес. Стриминг платформите за игри ќе имаат место во App Store, но не на кој било начин.

Епл сега дозволува апликациите за стриминг на видео игри да се поставуваат на App Store, но секоја игра што е вклучена во платформата исто така мора да биде поставена во продавницата за апликации, и исто така мора да се разгледаат индивидуално. Ова исто така значи дека секоја видео игра вклучена во платформата ќе се појави меѓу рангирањата на најсимнуваните апликации и во пребарувањето на App Store. Исто така, ќе биде суштински услов игрите да бидат интегрирани со системските функции, на пример, Центарот за игри. Видео игрите мора да вклучуваат купувања во апликации за отклучување на одликите.

Сега останува да се види дали големите платформи се обложуваат на App Store и покрај овие ограничувања што им ги наметнува Apple. се надеваме дека сите компании се согласуваат а големи корисници се корисниците кои можат да уживаат во нашите омилени игри на нашите омилени уреди. Покрај овие измени, Apple вклучи и други поврзани со набавки во апликации, што сега може да се направи без користење на платформата на Apple се додека е лице од лице.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.