Apple ја објаснува својата одлука да ја одложи контролата за следење во апликациите до 2021 година

Заштита на податоци

Минатиот месец, коалиција на организации за човекови права лнапиша писмо упатено до Тим Кук, каде што го изрази своето непријатност од доцнењето во спроведувањето на мерките за транспарентност за следење во iOS 14. Apple сега одговори на ова писмо на свој начин: удвојување на карактеристиките на приватност и фрлање повеќе светлина на вашата одлука за одложување на функционалноста за следење на транспарентноста на апликациите.

Во писмото испратено до организацијата Ranking Digital Rights, Janeејн Хорват, виш директор за приватност, повтори дека компанијата е свесна дека „приватноста е човеково право“. Објаснувајќи го тоа Apple донесе одлука да ја одложи својата политика за приватност и транспарентност за да им даде време на програмерите подобро да се подготват.

Писмото исто така потврдува дека функционалноста што оваа политика ќе ја спроведе, крстена како Транспарентност за следење апликации, кој беше дизајниран да им овозможи на корисниците да оневозможат следење помеѓу различните апликации што ги користат, ќе биде објавен следната година. Откако ќе биде лансиран, Апликациите мора да побараат дозвола од корисниците да ве следат на Интернет или во рамките на некоја апликација.

Хорват исто така го спомна тоа оваа функционалност нема да го блокира или спречува рекламирањето, едноставно ќе повика рекламирањето да ја почитува приватноста на корисникот и неговите преференции, давајќи им поголема контрола на она што го гледаат или знаат за нив.

Una vez más, Facebook ја критикуваше политиката за приватност на Apple (се разбира) што укажува на тоа дека тие можат да ги намалат своите приходи до 40%. Лидерите на социјалната мрежа веќе ќе се состанеа со партнери за рекламирање за да коментираат и да разговараат за влијанието што приватноста на Apple може да го има врз нивниот бизнис откако корисниците ќе имаат можност да одлучат дали Facebook ги следи или не.

Не е прв пат Фејсбук да ја критикува оваа политика. Како што веќе ви кажавме во Оваа статија, Марк Цукерберг веќе го критикуваше ад-блок системот на Apple и го спомна тоа може да има големо влијание врз обновувањето на КОВИД-19 за многу бизниси.

Откако функционалноста е достапна во 2021 година, може да се управува од апликацијата Поставки> Приватност на нашите iOS уреди.

За нас корисниците, несомнено е одлична можност да можат да управуваат со тоа кој собира податоци од наша употреба, а кој не. Дали тоа ќе има големо влијание врз приходите на компанијата? Остави ни го своето мислење за тоа како мислиш дека ова ни користи или не ограничува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Глорија Фолч dijo

    Влијанието што го има врз одредени компании кои практикуваат алчност и со апсолутен недостаток на скрупули врз нивните акционери / сопственици, не давам ништо. Да бидам во можност да изберам кој ги следи моите податоци, а кој не, е соодветно и е дел од МОЈАТА слобода на избор. Оние големи компании, кои долго време живееја да ги продаваат овие податоци, имаат и други начини на внесување профит што ги ставаат во функција. Apple се грижи за своите клиенти, тоа е вистинската работа што треба да се направи и што е во корист од тоа.