Apple ќе емитува фудбал исклучиво во 2023 година и тоа е многу добра вест

Apple TV x MLS

Со iOS 16.1 веднаш зад аголот и Live Activities како протагонист на ова одлично ажурирање на верзијата 16 на оперативниот систем iPhone, Apple објавува дека МЛС (Главна фудбалска лига или професионална фудбалска лига во САД) доаѓа на Apple TV во 2023 година. И зошто зборуваме за Активности во живо? Бидејќи оваа најава е директно поврзана со посветеноста на Apple на Dynamic Island и за иднината на спортот на Apple TV. Ви кажуваме.

Епл и организацијата МЛС оваа недела преку Твитер го објавија тоа следната сезона MLS ќе дојде во апликацијата Apple TV. Спектакуларното видео од најавата можеме да го видиме во Сопствениот твит на Apple каде што се издвојува следната реченица. Секој натпревар. За секој фан. MLS x Apple TV. Доаѓа во 2023 година. Што ќе се преведе: Сите игри. За сите фанови. МЛС на Apple TV. Почнувајќи од 2023 година.

Во јуни, Apple и Major Soccer League објавија дека потпишале а Порамнување од 2.5 милијарди долари (око, секогаш милијарди Американци) ексклузивно да ја донесе Американската фудбалска лига на Apple TV во следните 10 години. Во ексклузивно. И тоа не само за навивачите во САД, туку и за целиот свет.

Apple и Major League Soccer (MLS) денес објавија дека апликацијата Apple TV ќе има ексклузивитет да ги гледа сите МЛС натпревари во живо почнувајќи од 2023 година. Ова партнерство е историско прво за голема професионална спортска лига и ќе им овозможи на навивачите ширум светот да Гледајте ги сите натпревари во МЛС, Лига Куп1 и изберете ги натпреварите на МЛС NEXT Про и МЛС СЛЕДНИТЕ на едно место, без локални прекини или потреба од традиционален пакет за платена телевизија.

Тоа го коментираше Еди Кју, постар потпретседател на Apple Services Тоа би било првпат во историјата навивачите да можат да пристапат до целата содржина на една голема професионална спортска лига на едно место..

За прв пат во историјата на спортот, навивачите ќе можат да пристапат до сите содржини од голема професионална спортска лига на едно место. Тоа е остварување на сонот за навивачите на МЛС, љубителите на фудбалот и секој што сака спорт. Без фрагментација, без фрустрација - само флексибилност да се регистрирате за една удобна услуга која ви дава сè од MLS, каде било и кога сакате да гледате. Едвај чекаме да им олесниме на уште повеќе луѓе да се заљубат во МЛС и да го бодрат својот омилен клуб.

Како што сите очекувавме, да можеме да гледаме MLS преку апликацијата Apple TV ќе бара претплата што Големата фудбалска лига ќе им ја понуди на навивачите.

Овој договор е одлична вест за Dynamic Island и користењето на истиот за време на спортски настани со Live Activities (како што ви кажавме пред неколку дена во овој пост). Apple инкорпорира нови лиценци и настани во својата апликација Apple TV и тоа ќе биде директно интегрирано со функционалноста за да може во живо (или подобро да се следи) резултатот од натпреварите или извонредните моменти на Dynamic Island. Јасен знак на посветеност на оваа голема новина на iPhone 14 Pro и 14 Pro Max.

Од друга страна исто така Добра вест е што компаниите како Apple почнуваат да влегуваат во преносот на спортски лиги или настани. Како компании со многу поголема преговарачка моќ од самите телефонски оператори да ги нудат овие услуги во нивните интернет + ТВ пакети. Дали ова ќе биде почеток на намалување на цената за да може да се гледа глобален фудбал? Зборуваме, пред сè, за Шпанија каде основниот пакет за гледање фудбалска лига е околу 120 евра месечно, но Што ќе се случи ако Netflix, Apple, HBO, Youtube и другите платформи решат да влезат во борбата за емитување? Се надеваме дека тоа е почеток на нешто што излезе од контрола пред многу години и дека можеме да ја вратиме прекрасната игра (покрај тоа што ќе ја интегрираме во Dynamic Island).

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.