Apple ќе започне со тестирање на очилата за проширена реалност

Гафас Гугл

Apple веќе јасно стави до знаење што мисли за Виртуелна реалност и дека нејзините краткорочни и среднорочни намери не вклучуваат развој на ваков вид технологија, но нешто многу поразлично е Зголемената реалност. Изолирањето во лажен свет не чини дека има многу поголема примена надвор од пазарот на видео игри, но збогатувањето на реалноста што ја согледуваме со релевантни информации е во плановите на компанијата, и всушност, како што објави Блумберг, веќе ќе почнат да ги тестираат првите уреди: Очила за проширена реалност, слични на Google Glass кои веќе се заборавени.

Компанијата веќе ќе побара од некои добавувачи делови за да создадат неколку единици за тестирање. Станува збор за мали количини екрани прилагодени да бидат близу до окото и другите елементи на тие очила, но никогаш во доволна количина за да се посомневаме во непосредно масовно производство за да се комерцијализира, тие само ќе дозволат да се создадат неколку единици за да се започнат тестовите на овие нови „носливи“ уреди. Кон оваа информација треба да се додаде и купувањето на разни компании поврзани со оваа технологија, а резултатот би бил јасен интерес од „Епл“ за развој на уред на среден рок.

Задолжителното прашање би било „Што виде Apple во очилата за проширена реалност откако Google го укина проектот?“ Гугл стакло, што предизвика многу возбуда при презентацијата и чии страници и страници беа напишани во блогови и други специјализирани медиуми, ги закопа Google. Се чини дека проблемите со неговиот дизајн, со неговата автономија и особено сомнежите во приватноста што ги создадоа беа клучни за напуштањето на проектот.. Дизајнот и приватноста не треба да бидат проблем за Apple, кој ќе мора да ја подобри автономијата на овие очила за навистина да постигне производ кој е успешен на пазарот. Haveе мора да почекаме барем до 2018 година за да видиме нешто да се оствари, ако некогаш стане такво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.