Apple ќе има специјален iPadOS 17 за поголеми iPad

iPad

Според новата гласина која штотуку се појави на Twitter, се чини дека програмерите на Apple Park работат на специјална верзија на iPadOS 17 за големи iPad-и. И кога зборуваме за големи iPad, не се мисли на сегашниот 12,9-инчен iPad Pro, туку на нов модел кој ќе излезе со екран од 14,1 инчи.

Огромен iPad кој ќе вградува процесор М3 Про, а кој треба да излезе следната година. Значи, се прашувам дека ако го монтира споменатиот процесор, нема да им биде полесно да го приспособат macOS на екран на допир и дека таков ѕвер од iPad престанува да работи со iPadOS и конечно ќе може да има MacBook без тастатура. ...

Се чини дека Apple работи на специјална верзија на iPadOS 17 наменета за идните „iPads Max“ 14,1 инчи. Барем така вели еден познат протекувач на гласини на Apple во неговите сметка од Твитер

Во овој пост, @analyst941 наведува дека Apple ќе лансира голем iPad следната година. Поточно, екран со дијагонала од 14,1 инчи, со процесор М3 Про. Ѕвер, без сомнение.

Ѕвер кој (според него) ќе може да го контролира до два 6k екрани на 60 Hz преку Thunderbolt 4. Така, Apple мора да работи напорно за да може iPadOS да се справи со толкав обем на проток на податоци.

Факт е дека веќе подолго време се зборува за нов поголем iPad. На 14,1 инчи па дури и на 16 инчи. Некои „мегаипади“ кои во секој момент би можеле да се натпреваруваат со самите MacBooks. Затоа на крајот можеби никогаш нема да излезат на пазарот, или ако излезат, може да бидат со специјален iPadOS како што покажува протекувачот, но никогаш нема да биде со macOS, бидејќи тоа ќе ја одземе продажбата на MacBooks. Ама ај, на крај се би паднало во исто вреќа... Ќе видиме...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.