Apple ќе мора да плати 450 милиони УСД за случајот со цената на е-Книгите

Случај со електронски книги

En 2013, Јаболко беше тужен за утврдување на цените на дигиталните книги во продавницата iBooks. Како што е вообичаено во овие случаи, имаше подеми и падови во форма на различни обвинувања и дури беше утврдено дека компанијата Купертино мораше плати 450 милиони долари откако го изгуби првичниот случај. Набргу потоа, во јуни 2015 година, „Епл“ ја загуби жалбата во сојузниот судија на Соединетите држави, што значеше дека компанијата што ја води Тим Кук мора да ги плати тие 450 милиони.

„Епл“ го однесе случајот до Врховниот суд, нешто разбирливо со оглед на количината на пари што беше побарано (што, всушност, е близу до тоа што ќе чини за производство на „Кампус 2“), и тој веќе донесе одлука: е одбиен, па Apple се врати во почетната точка и ќе мора да ги плати 450 милиони долари што беа побарани од самиот почеток. Интересно, тоа е втор случај што компанијата Купертино го загуби откако одбија да им понудат помош на ФБИ да го отклучите снајперистот Сан Бернардино iPhone 5c.

Apple го изгуби случајот со е-Книги откако го загуби случајот против Самсунг

Иако случајот со јужнокорејската компанија сè уште не е конечен, Apple неодамна изгуби случај со патент со Samsung. Барем е iousубопитно што и случајот со е-Книгите и случајот со патентите се решени во последниот месец и против компанијата што негира помош за американската влада, не мислите ли?

Од 450 милиони долари што Apple ќе ги плати, 400 ќе одат директно на потрошувачи на електронски книги, нешто што тие веќе го прават испраќање на кредити на iTunes. Сега, кога казната е конечна, веројатно е дека Apple ќе мора да ја плати сумата на банкарските сметки, а не со кредит што може да го користат само во една од продавниците на Apple. 30 милиони ќе бидат за правни такси и 20 милиони ќе бидат за други земји кои биле вклучени во случајот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.