Apple TV + сега е достапен на паметните телевизори LG за 2016 и 2017 година

Apple продолжува со своите планови за проширување и развој на стриминг услугата, Apple TV +. Ако веќе ја започнавте апликацијата за многу платформи, паметни телевизори, видео конзоли или уреди за стриминг од трети страни, како што се Amazon Fire, Stick или Roku, сега Apple (конечно) ја носи својата компатибилност со апликации на постарите паметни телевизори LG, оние од 2016 и 2017 година.

Ова издание прво беше идентификувано од FlatpanelsHD, каде што можеа да го објават на artículo, но подоцна Услугата за поддршка на LG беше во можност да го потврди во документ подготвен од нив.

Запомни го тоа Apple веќе воведе компатибилност со апликации Apple TV + на LG Smart телевизорите со најновиот LG webOS, модели објавени од 2018 година наваму.На Сепак, се чекаше да се види како платформата може да се прилагоди на телевизиите од години порано, а многу месеци подоцна, пристигнувањето беше официјализирано за корисниците што чекаа.

Сепак, Епл мораше да направи адаптација на својата апликација, бидејќи не е „потполно иста“ како апликацијата лансирана за најмодерните моделиНа Почнувајќи од името и логото на апликацијата, кои се различни во зависност од моделот Smart TV. Искуството е исто така различно, бидејќи, иако навигацијата е слична, Само моделите на Apple TV + може да се гледаат на моделите од 2016 и 2017 година. Запомнете дека услугата Apple исто така ви овозможува да гледате содржина во iTunes Store и онаа поврзана со други платформи директно во апликацијата.

LG не објави конечна листа на модели кои ќе бидат компатибилни со услужната апликација, но според FlatpanelsHD, може да се претпостави дека моделите OLED ќе бидат 100% вклучени.

Имаше многумина од нас (вклучително и јас) кои чекаа овој потег на Apple за да може директно да пристапи до содржините на Apple TV + на нашата сопствена телевизија, меѓутоа, вклучувањето на нови модели каде што можеме да ја преземеме апликацијата е само мал чекор за услугата расте. Одличниот потег што мора да го направи Apple и понатаму е содржината, бидејќи без неа, без разлика колку уреди ќе ја репродуцираат, услугата и бројот на активни корисници никогаш нема да бидат протагонисти. И тие треба да бидат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.