Очилата за AR на Apple влегуваат во фаза на валидација на дизајнот

Apple AR очила

Пред неколку дена ви кажавме за протекување кое укажуваше на името што оперативниот систем на следните очила за зголемена и виртуелна реалност на Apple може да го прифати. Се работеше за realityOS, наставка за iOS што би управувала со целиот интерфејс и хардвер на овие очила AR кои би можеле да ја видат светлината на крајот на 2022 година. Сега тие пристигнуваат информации за состојбата на развојот на овие очила на Apple AR. Можно е да се достигне крајот на фазата на инженерска валидација и наскоро да се пристапи до тестовите за валидација на дизајнот. Се очекува дека нема да биде производ со масовна продажба, па неговиот развој може да биде попроширен со текот на времето бидејќи производството нема да биде масовно.

Очилата за проширена реалност (AR) на Apple напредуваат

на фази на инженерска валидација (ЕВТ) Доаѓа по период на макети и рендери да се замисли производот без пристап до прототип. AR очилата се во фаза на инженерска валидација, фаза каде се произведуваат неколку уреди со функционалност и дизајн на финалниот производ. Може да има онолку фази на инженерска валидација колку што сака компанијата за да се дебагира алфи.

Фази на развој на производот

По инженерската валидација, преминуваме на валидација на дизајнот (ДВТ). Тоа е фаза каде што финалниот дизајн се полира, работата започнува со софтверот и конечниот интерфејс на уредот, хардверот се потврдува и индустрискиот дизајн се пресметува за последователно производство. Производот исто така е подложен на тестови за отпор од секаков вид и почнуваат да се бараат регулаторни одобренија за различни карактеристики.

Очила за јаболка
Поврзана статија:
Дали realityOS ќе биде следниот голем оперативен систем на Apple?

Al погледнете AR очила на Apple можеше да влезе ЕВТ фаза 2. Според тоа, има околу 100 производи кои се тестираат за да стигнат до следната фаза на валидација на дизајнот. Со ова, освен за изненадувања, Apple би отишол во фаза на валидација на производството за неколку месеци и, конечно, по тестот за обемот на производството се пресели на глобалниот пазар до крајот на 2022 година.

Целта на Apple со AR очилата е да ги направи доволно мали за да се вклопат во нашите секојдневни очила. Сепак, додека не дојде тоа време, тие сакаат да влезат на пазарот со поголеми слушалки за виртуелна и проширена реалност што ќе им овозможи на програмерите да го тестираат realityOS и да се подготват за доаѓањето на проширената реалност како што сака Apple во наредните години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.