Apple Store: повеќе рекламирање на апликации за програмери

Продавница за Апликации

Преку е-пошта. Тоа беше начинот на кој Apple им го објави тоа на програмерите App Store ќе започне да прикажува повеќе реклами за апликации на главната картичка за апликации во делот „Може и да ви се допадне“ на дното од неа. Овие најави ќе пристигнат од следниот вторник на 25 октомври во сите земји освен Кина. Сите овие промоции ќе продолжат да ја имаат иконата „Најава“ со сина позадина.

„Благодарение на рекламите во картичката Today на App Store, вашата апликација може трајно да се појавува во преден план во App Store, со што ќе се направи првото нешто што корисниците го гледаат кога влегуваат во App Store„. Вака Apple се обидува да ги убеди програмерите во оваа нова функционалност на App Store.

Оваа нова рекламна функција ќе биде онаа што ќе прави, За прв пат, програмерите можат да креираат реклами за главната картичка: денес. Покрај делот „Може и да ве интересира“, програмерите ќе можат да ги промовираат своите апликации и во други делови од App Store.

Во твит, правниот експерт Флоријан Мулер коментира дека рекламите во делот „Исто така може да ве интересира“ не се ништо повеќе од „Друг начин за зголемување на стапките на апликациите“, предизвикувајќи програмерите да мораат да купуваат реклами на сопствените страници за другите корисници да не ги „узурпираат“ со рекламирање од можна конкуренција.

Рекламите на App Store претходно беа ограничени на резултатите од пребарувањето и „Предложени“ и во делот за пребарување. Со додавањето на овие нови можности, лApp Store веќе има четири различни локации за програмерите да ги промовираат своите апликации.

Веќе во август Гурман во Блумберг го разоткри тоа Apple планираше тројно да го зголеми профитот од рекламирањето до некои податоци од 10 милијарди (Американците секогаш) годишно. Дополнително, Гурман коментираше дека не само што ќе биде погоден, како што сега објави Apple, во App Store, туку и дека пребарувањата на Apple Maps исто така може да бидат „спонзорирани“. Apple внимавајте со овој модел, веќе видовме дека рекламирањето може да го замори корисникот. И многу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.