„BBC iPlayer“ доаѓа во Apple TV на 4-та генерација

bbc-iplayer

Како што објави БиБиСи на почетокот на оваа година, тој заврши со објавување на својата официјална апликација наречена iPlayer за телевизорите на Apple. Апликацијата користи стандарден интерфејс TVOS, многу сличен на оној прикажан при навигација низ филмовите што ги нуди iTunes Store и останатите апликации на телевизиските програми. Апликацијата BBC iPlayer е потполно бесплатнаСепак, тоа бара од нас да имаме претплата на неговиот канал, така што досега ќе биде достапен само за корисниците на услугата за сателитска телевизија во Велика Британија. Може да биде само прашање на време пред системот да се прошири на глобално ниво.

Апликацијата вклучува целосен каталог на BBC iPlayer, како и пренос во живо на програмите на BBC, BBC 2, BBC 3, BBC 4 и останатите канали на компанијата. Всушност, BBC ја сфаќа својата услуга iPlayer многу сериозно, до таа мерка често вклучува ексклузивна содржина за вашиот систем за посета на ИнтернетОсобено кога откажувањето на услугата за дигитална терестријална телевизија на Би-Би-Си во Велика Британија започнува во февруари 2016 година, телевизиите брзо и добро се прилагодуваат на новото време.

Се разбира, апликацијата вклучува целосна интеграција со гласовно пребарување на Сири, која во моментов беше ограничена само на содржината на iTunes во Велика Британија. Епл ТВ продолжува да го демонстрира својот потенцијал малку по малку, а добрата работа е што програмерите и производителите се многу заинтересирани за можностите што ги нуди овој мал уред на „Епл“, кој доаѓа натоварен до работ. Развојот на апликациите за Apple TV е брз и добро прилагоден, што сè повеќе укажува на тоа дека Apple TV ќе стане најпопуларниот мултимедијален центар во многу домови, на штета на алтернативите што ги нуди Android.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Џејмс dijo

  Не сакам да давам негативни коментари, но написот е злобен. Отстранување на структурата, откако ќе се земе фактот дека обично написите што се наоѓаат тука се копии на познати веб-страници, ниту преводите се точни.
  „Како што е најавено на почетокот на годината“: Објавено на крајот на октомври. Вие ги влечевте сопствените грешки од изворот што не ги цитирате.
  Од друга страна, не ви треба претплата на вашиот канал. Како што се вели во оригиналниот напис, потребна е „ТВ лиценца“. Цитат од Википедија: „Во Обединетото Кралство и зависностите од круната, секое домаќинство што гледа или снима телевизиски преноси во живо додека се емитува (копно, сателит, кабел или Интернет) е потребно да поседува телевизиска лиценца“. Затоа, сметам дека е многу тешко оваа услуга да се шири надвор од Велика Британија. Како и да е, тоа не е строго потребно. Со услуги како Деблокирај-нас, апликацијата работи совршено.

  Конечно, апликацијата не вклучува интеграција со Siri. Написот што не го цитирате јасно кажува: Апликацијата не вклучува интеграција на гласовниот асистент Siri, моментално ограничена на содржина од продавницата iTunes во Велика Британија.

  Препорачувам да го смените преведувачот, бидејќи многу реченици се едвај разбрани и присилните „придонеси“ го прават тоа помалку разбирлив. Но, пред сè, наведете ги изворите на копирање / залепеност.

 2.   Џоан dijo

  Iplayer на BBC не оди со сателит, оди на Интернет, и е бесплатен, не му треба претплата, друга работа е што во Велика Британија плаќате за да имате телевизии, тоа е друго прашање.