Доколку ФБИ победи, може да побара од Apple изворниот код на iOS

ФБИ Министерството за правда на Соединетите Држави не е подготвено да ја даде пресврт во случајот да остане отворен со Apple за да може да има пристап до содржината на кој било уред. Според Гардијан, На ФБИ најде нов метод за притисок врз компанијата Купертино: заканувајќи се до порачајте го изворниот код на iOS (или така јас го гледам тоа) ако Апеш конечно го изгуби случајот со бомбашки напади во Сан Бернардино.

Според Гардијан, Министерството за правда веќе ја разгледало оваа можност во А. формален одговор до Apple, објаснувајќи дека ако Тим Кук и компанијата одбијат да создадат софтвер што би можел да ви овозможи пристап до iPhone, нема друг можен начин освен да побарате изворен код на оперативниот систем. Но, зошто да го направите ова барање сега? Ако размислиме, ова изгледа како блеф од некој што нема добри карти во покер игра: лажат, се обложуваат високо и, кој има предност, се плаши и ја напушта играта за да не изгуби .

ФБИ: „Нема задна врата? Добро Во тој случај, мора да ни го дадете приватниот клуч »

Тим Кук веќе рече дека не сака истите инженери на „Епл“ кои ја подобрија безбедноста на „Ајфон“ да ја расипат работата што ја направија во последниве години, па ФБИ ќе побара изворниот код на „iOS“ самите да ја завршат работата.

ФБИ не може да го модифицира самиот софтвер на Ајфон на Фарук без пристап до изворниот код и приватниот електронски потпис на Епл […] Владата не се обиде да го принуди Епл да го стори тоа затоа што веруваше дека таквото барање ќе биде помалку прифатливо за Епл. Меѓутоа, ако Apple го претпочита тој пат, тој мора да обезбеди помалку трудоубива алтернатива за програмерите на Apple.

Во секој случај, како што реков претходно, мислам дека ова барање е блеф од некој што знае дека има полоши карти во оваа игра, како што беше докажано во првиот круг на суд, каде што „Епл“ победи затоа што органите на прогонот не можат да го користат законот „Сите записи“ за овој случај Како што секогаш велам, се надевам дека е така и дека нашите приватни податоци ќе останат приватни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Онст dijo

  Дали победи fbi ?? Како и да е, секој ден станувате се повеќе таблоид, каква штета ...

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Мислам дека не си го прочитал написот ...

   Честитка.

 2.   Amor dijo

  Јасно е дека насловот што сте го ставиле само за да влезат луѓе, нема никаква врска со она што го опишува.