Фокскон објавува набавка на Белкин

Фокскон е познат во опкружувањето на Епл дека е еден од главни склопувачи на компоненти не само на iPhone, но исто така и од делот на Mac и iPad, бидејќи производството на Apple Watch го врши друг производител. Но, Фокскон не работи само за Епл, иако е нејзин главен клиент и од кој зависи многу.

Кинеската компанија објави купување на белкин, една од најпопуларните компании за додатоци на iPhone. Вкупниот износ на набавката изнесува 866 милиони долари и ги вклучува и Белкин и остатокот од компаниите што се наоѓаат под нејзиниот чадор, како што се Линксис, Вемо и Фин.

Овој потег на Фокскон се чини дека има за цел да се обиде да биде повеќе од само производител на уред и има намера да излезе на пазарот со своја палета на производи и во форма на додатоци и паметни уреди. Оваа набавка ќе и овозможи на компанијата „Белкин“ да се прошири главно во САД, каде компанијата сè уште не е добро позната.

Во моментов, не знаеме дали намерата на Фокскон е да ја апсорбираат компанијата и ги лансираат новите производи под свој брендИако се чини малку веројатно, бидејќи Белкин е референца неколку години на пазарот, особено во однос на додатоците за производите на „Епл“.

Одделението Вемо е задолжено за дизајнирање Паметни производи компатибилни HomeKit како приклучоци, сијалици и така натаму. Од своја страна, Linksys е одговорен за дистрибуција на безжични рутери и слично, уште една од важните брендови кои во последните години добија важна слика на пазарот заради квалитетот на своите производи. Фин дизајнира производи за да следи какво било истекување на вода што може да го имаме во нашиот дом постојано, овозможувајќи ни да го исклучиме стоперот од нашиот паметен телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.