Google ги промовира своите апликации за iOS и Android на Google.es

google-промовира-својата-апликација-во-пребарувачот

Google заедно со Microsoft, се компании кои нудат поголем број апликации во различните мобилни екосистеми што можеме да ги најдеме во мобилната телефонија. Веќе некое време, „Мајкрософт“ многу вложува глава во двата екосистеми кои претставуваат јасна конкуренција на „Виндоус 10 мобиле“, нов оперативен систем кој веќе достигна некои производители на телефони како „Лумиа 950“ и „950 ХЛ“, но тој ќе пристигне во масовно на почетокот на јануари кога е достапно официјалното ажурирање за постарите уреди.

Веќе неколку дена Google нуди директен пристап до различните продавници за апликации Android и iOS така што корисниците кои штотуку ги објавија своите нови уреди, можат да го користат екосистемот на компанијата на нивните нови уреди, без разлика дали се под Андроид или под оперативниот систем на Епл.

Со кликнување на секој оперативен систем, пребарувачот нè насочува кон делот на компанијата во App Store и во Google Play Store. Во случајот на App Store, наоѓаме 50 апликации компатибилни со нашиот уред, сите под мантијата на Google. Освен YouTube, Google Maps, Chrome, Gmail, Hangouts или Google Photos, можеме да најдеме и Google Translate, Google Drive, YouTube Capture, Google Play Music, Inbox, Google Play Books, Google Presentations, Google Street View, Google Cassroom, Google Keep, Chrome Remote Desktop, Google Cardboard, Android Wear, Google Adsense ... и така би можеле да поминеме добро време, се додека не стигнавме до 50-те апликации што се достапни во App Store.

Google сака да го достигне максималниот можен број на корисници и за ова нуди апликација за скоро сите услуги што ги нуди на корисниците, од апликации за управување со рекламни компании, до апликации за снимање и емитување видеа директно од нашиот уред, преку апликација за управување со Google Glass, за која во моментот не знаеме каде го води Google проектот за овие паметни очила.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.