Huawei уште еднаш е инспириран од Apple што претставува клон на AirPods

Во последниве години, кога Samsung престана да инспирира од Apple за да ги дизајнира своите уредиОстанатите производители го следат патот поставен од Apple. Иако првиот смартфон со изрез беше Essential од Енди Рубин, тоа беше iPhone X што го популаризираше на пазарот.

Во MWC видовме како повеќето производители на Android, освен Самсунг, копирале без очигледна причина и очигледно изрез, веѓа, удирања, остров или како што сакате да го наречете од iPhone X. Huawei отиде подалеку и не само што го копираше изрезот, туку исто така ги копираше AirPods со Huawei FreeBud.

За време на презентацијата на Huawei P20, азиската фирма повторно се спореди со iPhone X и Galaxy S9, но кога дојде ред на презентацијата на FreeBuds, во ниту еден момент не беше слушнат зборот Apple, и покрај фактот дека тие се јасно инспирирани од дизајнот на AirPods.

Паметните телефони денес и за неколку години ќе бидат правоаголни, па затоа иновацијата во дизајнот треба да почека. Меѓутоа, ако зборуваме за безжични слушалки, на пазарот можеме да видиме голем број примери со одличен дизајн и автономија, но како што е вообичаено во Huawei, поевтино е да се копира отколку да се иновира.

Huawei FreeBuds тие ни нудат автономија со едно полнење од 10 часа (Останува да се провери дали се вистински) за 5-те часа што ги нудат AirPods. Како што можеме да видиме на сликата погоре, Huawei го искористи истиот дизајн за да ја имплементира батеријата на издолжен начин, каде што ги земаме AirPods.

Безжичните слушалки Huawei имаат парче силикон во делот што е вметнат во ушниот канал за да се обиде да дајте повеќе изолационо чувство, нешто што не ако сте користеле слушалки од овој тип, знаете дека тоа не е постигнато во кое било време, со што се обидувате да го надоместите недостатокот на систем за поништување на бучава.

Цената на Huawei FreeBuds е 159 евра и ќе биде достапна на црно и бело.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Педро dijo

    Ова е она што најмногу ме лути. Сите го критикуваат Епл, но огромното мнозинство го копира, а некои и бесрамно.