Поддршката за ID на лице и ID на допир доаѓа до ИД преку Safari со нов API

Само пред три дена го покривме инаугуративниот заседател на WWDC 2020, презентација на која момците од Купертино ги открија сите новости за новите оперативни системи на брендот каснато јаболко. Главна точка, по што следат бескрајни разговори и конференции посветени на програмерите, така што тие знаат сè што можат да направат со новите системи и со тоа да се подготват за иднината. Неколку многу интересни разговори што за прв пат се отворени за јавноста бесплатно. Во една од овие, Apple ни кажува дека Safari сега има поддршка за Face ID и Touch ID. По скокот ви кажуваме што значи ова и сè што оваа нова технологија може да ни користи.

Тие го кажуваат тоа во говорот «Запознајте ID на лице и ID на допир за веб«, и сега можеме користете ID на лице или ID на допир на нашиот iPhone или iPad за да проверите дали сме ние. Ние ви даваме пример: многу од вас се активни двостепена верификацијаОва значи дека првиот чекор ќе биде да ги внесете вашето корисничко име и лозинка за да се регистрирате на која било страница, а вториот чекор ќе биде да добиете код преку СМС на мобилниот телефон што го регистриравме. Со оваа нова верификација преку Face ID или Touch ID, сега можеме да ја користиме оваа технологија за да потврдиме дека сме на ист начин како што сме правеле со смс. Нова можност за која Apple создаде API што веб-развивачите можат да ги интегрираат во нивните платформи.

Многу побезбедна технологија од смс, на крајот СМС-пораката би требало да биде примена на телефонот на лицето кое сака да се логира, но Колку пати сме виделе случаи на обиди за фишинг преку овие практики со веб-страници кои бараат кодовите да ви украдат податоци. Или уште полошо, некој може да го смени регистрираниот телефон во телефонскиот што го поседува и со тоа да се имитира нас… Со Face ID или Touch ID нема сомнение дека тоа ќе бидеме ние и дека нашата приватност ќе биде заштитена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.