IPhone 12 ќе доаѓа без слушалки и без полнач според аналитичар

Многумина се производители на паметни телефони со Андроид, кои оваа година направија скок кон технологијата 5G, скок што значеше значително зголемување на цената во споредба со моделот што го објавија претходната година. Ова е затоа што процесорот Snapdragon 865 на Qualcomm вклучува 5G чип.

По правната битка со која се соочија Apple и Qualcomm пред неколку месеци, двајцата постигнаа договор, главно порадиПотребата на Епл да користи 5G модеми од овој производител. Иако не е потврдено, најверојатно 4-те модели на iPhone 12 што се претставени оваа година ќе бидат компатибилни со 5G мрежите.

Да се ​​обиде да го компензира зголемувањето на цената на имплементирање на 5G компатибилност со новиот опсег на iPhone 12, според аналитичарот Минг-Чи Куо, Apple веќе има решение: престанете да додавате слушалки и полнач за напојување, додатоци што би требало да ги купиме одделно доколку ни бидат потребни.

Според Куо, Apple сака продолжиме да го продаваме iPhone 12 по цена слична на онаа што во моментов можеме да ја купиме iPhone 11, и дека елиминацијата на овие додатоци ќе ги надомести трошоците за спроведување на компатибилност со 5G мрежите, компатибилност што мора да се додаде оваа година. Куо молчи на молња кабел.

Во моментов, iPhone 11 вклучува полнач од 5W, додека моделите Pro вклучуваат полнач од 18W. И двата би можеле да исчезнат од пазарот за некое време. нов брз полнач 20W, за што зборуваше во последните неколку недели.

Повеќето од нас имаат полначи за домашни телефони кои престанаа да работат, така првично тоа не треба да биде проблем. Проблемот би бил ако кабелот за молња не е вклучен во кутијата, бидејќи би било потребно да се додадат 30-те евра што ги чини во App Store, особено меѓу корисниците кои сè уште не се префрлиле на iPhone.

Цената на додатоците на iPhone

Тековната цена на компонентите што Apple ги вклучува во различните модели на iPhone што ги има во моментов на продажба се:

 • Полнач од 5 W: 25 евра
 • 18 W полнач USB-C: 35 евра
 • Слушалки од гром: 29 евра
 • Кабел за молња-USB-C (1 метар): 25 евра
 • Молња-УСБ-кабел (2 метри): 35 евра

За да ја заштедиме цената на овие додатоци, ќе треба да ја додадеме сумата што Apple ќе ја добие со тоа што ќе може да испрати поголем број на iPhone телефони што го зафаќаат истиот простор како и досега, од кутијата исто така би ја намалила нејзината големина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ленин dijo

  Повеќе сакам тој да не ги донесе 5г, за следната да ни дадат iphone во вреќа за ѓубре за да заштедат трошоци или тоа

 2.   Единствен dijo

  Да видиме дали мобилниот доаѓа барем. Пред тоа беа слушалките, полначот, пристаништето, а сега сè помалку и намалувањето на цената, а да не споменувам 100% безбедни.