IPhone 6 може да вклучува сензори за температура, притисок и влажност

Апликација за време на iPhone

Повторно аналитичар се залага за предвидување нови потенцијални карактеристики на следната генерација на смартфон на Apple, iPhone 6. Во овој случај, технолошкиот аналитичар Сонцето, од фирмата ЕСМ-Кина, објави на својот профил Weibo (кинеска социјална мрежа) дека следниот iPhone може да вклучува серија на сензори наменети за мерење на амбиентална температура, притисок и влажност.

Рече аналитичарот вели дека можната нова карактеристика за мерење на iPhone 6 би била реалност благодарение на овие сензори, кои според извори од добавувачи на компоненти за iPhone на Apple тие веќе би работеле на тоа. Досега мислевме дека новиот уред ќе носи серија сензори за мерење на нашите витални знаци, но сега со оваа гласина Apple би помислил да му обезбеди на iPhone капацитет да не информира за околината.

Сензорите за температура, притисок и влажност би му служеле на корисникот a поточни информации за временските услови, каде и да е корисникот, а не само врз основа на информациите дадени од услугата апликација за временска прогноза, која се заснова на предвидување и не е секогаш сигурна. Покрај тоа, овој аналитичар коментира дека Apple би се фокусирал на амбиенталниот притисок, а не на крвниот притисок како што се шпекулираше досега, што би било Сопствена одлика на iWatch дека компанијата би претставила наскоро, а не iPhone 6. Значи, ако корисникот сака да ги пренесе своите информации за крвниот притисок на iPhone, треба да го има овој паметен часовник. Конкуренцијата веќе ги користи овие сензори во нивните телефони, поточно Samsung од Galaxy S4 веќе има сензори многу слични на оние за кои зборува овој аналитичар.

Досега верувавме дека iPhone ќе претстави серија сензори наменети за здравјето, уште повеќе преработени во можната апликација Здравствена книга на iOS 8 што би требало да ги искористи за да ги донесе информациите од нашето тело на екранот на телефонот, но со оваа нова информација дека овие сензори би биле за метеоролошки мерења, тоа нè остава надвор од играта. Можеби тоа е стратегија од Купертино дека ако сакаме да ги измериме нашите витални знаци и да ги анализираме со iPhone ќе мора да го купиме iWatch.

А ти, што мислиш за тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   уф dijo

  од паметни телефони со јаболко отидовме во барометри со јаболко. За неколку дена ќе видиме коментари дека сето ова е ултра хипер супер мега неопходно и дека е иновативно. што би било од нас без овие блогови. Wouldе беше досадно. Секоја пијада што ќе ја прочитате и во случај да го именуваат Самсунг, ве потсетувам дека има повеќе марки на кои да фрлаат огревно дрво, добро?

 2.   неосефирот dijo

  Што мислам за ова? клин клин $ клин $ клин $ клин $ непотребни работи.