IPhone 11, SE и XR, отсега, исто така, нема да вклучуваат адаптер за полнење

Влијанието врз животната средина е проучено од Епл и се зема предвид при донесување одлуки за своите нови производи. Гласините укажаа на намалување на големината на футролата на новиот iPhone 12 и отстранување на EarPods и адаптерот за полнење одвнатре. Конечно, таа гласина е материјализирана и Големото јаболко уверува дека тоа го прават од одговорност со околината и да избегнат повеќе влијанија врз околината. Сепак, ново е и тоа што IPhone 11, SE и XR што сè уште се продаваат, исто така, нема да доаѓаат со Earpods или адаптерот за полнење, интересен потег што ја глобализира оваа одлука во опсегот на iPhone.

Поврзана статија:
Apple не го вклучува адаптерот за полнење во iPhone 12 и го продава за 25 евра

Сите iPhone телефони без адаптер за полнење или EarPods

Со ажурираната веб-страница на Apple, можеме да проверете ги промените на сите уреди. Пристигнувањето на iPhone 12 доведе до повлекување на iPhone 11 Pro од продажба.Во моментов, панорамата останува со iPhone 12 и 12 Pro во водство, проследено со iPhone 11, XR и, конечно, SE.

Како дел од напорите на Apple да ги исполни своите еколошки цели, iPhone 11 веќе не вклучува адаптер за напојување или EarPods. Можете да ги користите постоечките слушалки на Apple и адаптерот за напојување или да ги купите овие додатоци одделно.

Новината е во овие претходни генерации: 11, XR и SE. Ажурирање на мрежата Извадете ги EarPods и адаптерот за полнење од кутијата. Со ова движење се постигнува истото што се сакаше да се постигне со iPhone 12: помали кутии во кои се вклучени само терминалот и USB-C кабел, а не USB-A, со кои се постигнува брзо полнење за испорака на напојување. За оние кои немаат адаптер за полнење USB-C, ќе мора да го купат, а на Apple чини 25 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   хемиски dijo

  Дали некој навистина проголта дека тоа било за планетата, а не да заработува повеќе пари?

 2.   Фабри с dijo

  Да видиме дали цената ќе биде само за мобилниот телефон, мислам повлечете ја цената на полначот и слушалките, велам.
  Претпоставувам дека нема. Планетата и „Епл“ им се заблагодаруваат на сите оние што ќе го купат новиот „само мобилен“ на каснатото јаболко

 3.   Луис Б. dijo

  Мек Секогаш размислувајќи на планетата за тоа како да извлечете повеќе пари од тоа без срам без срам цел грабеж во пустината најлошото секогаш ќе има такви кои со сите тие лоши ролни продолжуваат да ги купуваат дека банкротираат Мек