Microsoft Office за iOS додава одлики за 3D Touch и Apple Pencil

Microsoft Office

Мајкрософт лансираше А. ново ажурирање за Office, додавајќи брзи акции на 3D допир до Word, PowerPoint и Excel за iPhone 6s и iPhone 6s Plus, како и ветено Интеграција на молив од Apple на iPad Pro. Најновите верзии на Office исто така додаваат промена во начинот на ракување со фонтовите и го подобруваат пребарувањето документи на iOS.

Word, PowerPoint и Excel сега имаат кратенки 3D Touch од иконата на апликацијата на главниот екран кога ќе се притисне апликацијата. Ова ви овозможува брзо да креирате нов документ, презентација или табела штом започне апликацијата. Ако веќе ги имате зачувано Office-датотеките, имате брз пристап до неодамна користените датотеки.

Office за iOS исто така ги користи новата опција за пребарување на рефлектори во iOS 9, што ви овозможува да поминете со прст надолу или лево со прст на почетниот екран и овозможено е пребарување зачувани датотеки во Office. На пример, можете брзо да отворите документ со име „Извештај“ зачуван во Word во пребарувањето во центарот на вниманието сега без претходно да мора да го отворите Word.

И, како што вети Мајкрософт минатата година, апликациите на Office за iOS се ажурирани во Извлечете максимум од Apple Pencil на iPad Pro (или кој било метод за внесување на допир на други iPad) со неколку нови функции на располагање. Користете ги новите алатки за картички Draw, користете го игла, прст или Apple Pencil за да напишете, цртате и да видите нагласи.

И на крај, новите верзии на Word, PowerPoint и Excel сега го искористуваат облакот при ракување со датотеки, така ви овозможува да преземате дополнителни датотеки колку што е потребно за да зафатите локално складирање дополнителни. Покрај заедничките карактеристики како поддршка за Apple Pencil, пребарување во центарот на вниманието и 3D Tocuh, PowerPoint добива и уште еден нов трик: можност за примена на транзиција кон разни објекти.

Најновите верзии на Word, PowerPoint и Excel за iPhone и iPad можете да ги најдете бесплатно во App Store. Office 365 можете да го најдете од 6.99 американски долари месечно што служи за целосно отклучување на одликите што вклучуваат создавање документи и уредување на iPad Pro.

Microsoft PowerPoint (врска со AppStore)
Microsoft Powerpointслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.