Microsoft Office за iPadOS сега поддржува слободно пишување со Apple Pencil

Молив

Мајкрософт штотуку го ажурираше својот пакет на апликации Office за iPad OS со нова функција која сите оние корисници на овие апликации кои пишуваат од iPad ја чекаа долго време. Конечно можете да внесете текст слободна рака со Apple Pencil во апликациите на Office.

Несомнено новитет кој многу добро ќе им оди на сите оние корисници кои пишуваат на нивните iPad со Apple Pencil и дека поради некоја причина (нормално поради компатибилност на датотеки) користат Microsoft Word, Excel или PowerPoint за работа.

Мајкрософт оваа недела објави нова бета верзија на својата апликација Office за iPad со поддршка за функцијата за ракопис во текст на Apple Pencil.Ракопис» (Чкртаница). Scribble ви овозможува да вметнувате и уредувате текст во Word документ, PowerPoint презентација или табела Excel со помош на Apple Pencil, а Apple Scribble го претвора вашето слободно пишување во испишан текст, исто како да сте го напишале со тастатура.

Откако ќе ја овозможите функцијата „Ракопис“ во поставките на Јаболко Молив, сега можете да го користите со допирање на копчето „Write in Pencil“ под картичката Draw во верзијата 2.64 на апликацијата Office за iPadOS. Функцијата сега може да ја тестираат членовите на програмата Office Insider преку TestFlight, а ажурирањето најверојатно ќе биде објавено на App Store за сите корисници во наредните недели.

Scribble беше додаден во iPadOS 14 за кој било iPad што поддржува Apple Pencil или втората генерација. Списокот ги вклучува iPad Pro, iPad Air XNUMX-та генерација и понова, iPad mini XNUMX-та генерација и понова, и iPad XNUMX-та генерација и подоцна.

Унифицираната Office апликација на Мајкрософт со Збор, PowerPoint, y Ексел Пристигна на iPad во февруари 2021 година. Паралелно со верзијата за iPadOS, достапна е и за iOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.