NYPD формира лабораторија од 10 милиони долари за хакирање на iPhone-и

лабораторија Трамп не почива во својата решеност да има апсолутна контрола на сите нивоа на неговата земја. И тој има навлечена кина во чевелот во форма на каснато јаболко. Со изговор за национална безбедност пред сè, тој сака неговите полициски сили да можат да следат сè, дури и приватните информации на iPhone-ите.

Apple не е за работа и го става правото на заштита на податоците на своите корисници пред сè. И над претседателот на Соединетите држави, доколку е потребно. И во отсуство на разбирање, влегува брутална сила. Обвинител во Newујорк започна да хакира iPhone-и да може да ги извлече сите информации во даден момент дека и требаат на правдата. Theyе го добијат?

Окружниот правобранител на Менхетн Си Ванс јуниор изгради високотехнолошка лабораторија за судска медицина чинеше околу 10 милиони долари со цел да може да се дешифрира пристапот до кој било заклучен iPhone, според извештајот на Брз компанијата.

Според овој напис, лабораторијата е опремена со хардвер со „ум што дува“ и тим на технолошки експерти, од кои многумина се поранешни воени. Дури и лабораторијата е заштитена со радиофреквенција за да се спречи можното бришење од далечина додека трае истражувањето.

Тие имаат супер компјутер кој генерира 26 милиони кодови за случаен пристап во секунда, и робот што може да ги расклопи мемориските чипови без употреба на топлина, меѓу другите гаџети.

Венс уверува дека 82 проценти од паметните телефони што влегуваат во лабораторијата за истрага се заклучени, а вашата лабораторија за компјутерски криминал може да пукне „приближно“ на половина. Треба да се напомене дека оваа изјава се однесува на паметните телефони воопшто. Најверојатно, оние „половина“ од непроодните уреди се iPhone-и. Во ниту еден момент од извештајот тој не рече дека неговата лабораторија е во можност да отклучи мобилен Apple. Ауу, ауу


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Александар dijo

  Дали ќе биде така?

  Според она што го гледам, iOS изгледа несомнено ...

  Јас сè уште имам сомнежи.