Netflix ја потврдува имплементацијата на просторно аудио во своите апликации за iPhone и iPad

Просторно аудио

Netflix официјално го потврдува доаѓањето на просторно аудио во своите апликации за iPhone и iPad во следните неколку часа. Просторното аудио им овозможува на уметниците создавајте импресивни аудио искуства со мулти-димензионален, неверојатно јасен звук која сега исто така ќе биде достапна за корисниците на оваа апликација за аудиовизуелна содржина.

Веста скокна пред неколку часа со официјална потврда за Веб -страница 9to5Mac која предупреди за нејзина имплементација во iOS 14. Одамна се шпекулира за можно пристигнување на просторно аудио на Нетфликс и сега се чини дека тие веќе ќе го имплементираат овој квалитет на звук во нивната содржина.

Netflix вклучува просторно аудио за AirPods Pro и AirPods Max

Сите корисници кои имаат AirPods Pro или AirPods Max ќе почнат да уживаат во ова различно звучно искуство. Покрај тоа, мора да се каже дека новата верзија на оперативниот систем iOS 15 го носи просторниот звук на повисоко ниво со новата опција Специјализирај стерео, која го симулира искуството за просторно аудио за содржини што не се компатибилни со Dolby Atmos. Но, ова не е главната вест денес, денес ни останува пристигнувањето на овој квалитет на звукот на Netflix. 

Засега, имплементацијата на оваа услуга ќе се спроведува постепено, иако тие веќе започнаа со неа. Со ова мислиме дека е можно во моментов да ја немате таа функција активирана во апликацијата, туку тоа евентуално во следните неколку часа или денови ќе се активира. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.