Philips Hue и HomeKit, совршени сојузници

Ајде да започнеме со осветлувањето за домашна автоматизација на Philips Hue со овој стартен комплет кој вклучува сè што ви треба: светилки, Hue Bridge и безжичен прекинувач. ви покажуваме како функционира Hue и како функционира совршено со HomeKit.

Почетен комплет за нијанса

Philips има огромна разновидност на почетни комплети за вашето осветлување Hue, со сите видови светилки, со и без прекинувачи. Го избравме овој комплет бели и обоени светилки заедно со мостот и безжичниот прекинувач, еден од најкомплетните во неговиот каталог. Многу е поевтино да се купи еден од овие почетни комплети отколку да се купи секој од производите посебно., па ако ви требаат неколку производи, сигурно ќе најдете комплет што ги содржи и ќе добиете подобра цена.

Мостот Хуе

Пред да започнете со HomeKit со Philips Hue, треба да знаете дека има една неопходна ставка: Hue Bridge. Во HomeKit имаме центар за додатоци (Apple TV или HomePod) на кој се поврзани уредите HomeKit што ги додаваме во нашиот систем за домашна автоматизација. Сепак, Philips не работи така, има свој мост. Додатоци се поврзуваат со мостот користејќи го протоколот Zigbee и мостот ќе се поврзе со нашиот центар за додатоци да се додаде во HomeKit.

Ова има свои предности. Првиот е тоа само треба да го додадеме мостот во HomeKit. Откако ќе го направиме ова, секој уред што ќе го додадеме на мостот од апликацијата Philips Hue автоматски ќе се појави во нашата апликација Home. Друга предност е што уредите се приклучуваат на мостот Philips Hue, а не на нашиот рутер, така што не ја преоптоваруваме нашата домашна мрежа, нешто што треба да го имаме на ум кога веќе имаме многу додатоци за домашна автоматизација. Секој мост овозможува поврзување на 50 светилки и 12 додатоци дополнителни (прекинувачи, регулатори за осветленост, итн.). И уште една е дека при користење на протоколот Zigbee, се користи безжична врска постабилна, со поголема покриеност и побрзо отколку Bluetooth.

Исто така, има свои недостатоци, како на пример мора да се купи Hue Bridge, што е дополнителен трошок, или мостот мора да биде мора да се поврзе преку етернет на нашиот рутер, нема можност за безжично поврзување. Мостот може да се постави на ѕид или на било која рамна површина, мал е и многу дискретен, па поставувањето во близина на нашиот рутер нема да биде голем проблем.

Сијалици во нијанса бела и боја E27

Кога зборуваме за осветлувањето, Philips Hue има многу важна позиција на тоа поле. Има бесконечен број додатоци, некои со извонреден дизајн и сите со огромен квалитет. Овие бели и обоени светилки се едни од најдобрите што ќе ги најдете на пазарот. Неговите 1100 лумени максимална моќност гарантираат дека можете да ја осветлите секоја просторија, на што мора да ја додадеме регулацијата на осветленоста, белата светлина што оди од 2000K до 6500K и 16 милиони бои.

Имаат Bluetooth конективност за да се користат без потреба од мост, но во тој случај можете да ги користите само преку вашиот iPhone кога сте блиску до нив. Со мостот тие се поврзуваат со помош на Zigbee конекцијата и сега можете да ги користите од каде билодури и надвор од домот. Друга голема предност на Hue светилките: кога светлото ќе се изгасне и ќе се вклучи, тие не остануваат запалени.

безжичен прекинувач

Суштински елемент кога живеете со луѓе кои ја негираат домашната автоматизација или мали деца кои сè уште не знаат како да ја контролираат или едноставно заради удобност. Понекогаш е многу погодно да имате физичко копче со кое можете да го контролирате осветлувањетоДури и јас, кој сум повеќе од навикнат да го користам мојот HomePod или мојот Apple Watch за домашна автоматизација, го ценам менувањето од време на време. И Philips направи апсолутно фантастичен прекинувач.

Зошто е фантастично? Зошто стрМожеме да го ставиме на место на конвенционален прекинувач користејќи ги истите завртки., или на која било површина што ни одговара благодарение на неговите лепила, бидејќи има четири копчиња што може да се конфигурираат и затоа што можеме да ја извадиме таблата со копчиња од рамката и да ја однесеме каде било.

Има четири физички копчиња кои се претходно конфигурирани, но кои можеме да ги измениме од апликацијата Hue и ако не сакаме да ги користиме функциите Hue, со додавање на HomeKit можеме да ги конфигурираме тие копчиња со системот на Apple и користете ги дури и со додатоци кои не се на Philips. Неговата ќелија со копче CR2450 ќе ни овозможи до 3 години употреба без да мора да ја надополнуваме.

Апликација Philips Hue

Неопходно е да можете да го конфигурирате системот Hue. Сите додатоци што сакате да ги додадете ќе треба да се направат преку апликацијата Hue (линк) и тие ќе се појавуваат дома автоматски се додека сте го додале мостот во мрежата за домашна автоматизација на Apple. Постапката е многу едноставна, а исто така во почетниот комплет сè е поврзано со Презентацијата, така што е уште полесно.

Првата работа е да го додадеме Hue Bridge, од таму можеме да додадеме светла, прекинувачи и други додатоци. Кога ќе го додадете Hue Bridge, можете да го додадете во Home со скенирање на QR-кодот на основата со одење до поставки за боја>Гласовни асистенти. Системот е исто така совршено компатибилен со системите за домашна автоматизација од Amazon и Google, иако овде се фокусираме на оној што не интересира: HomeKit.

Контролата на светлата може да се врши и од апликацијата Hue. Опциите се многу, но интерфејсот не е многу директен и треба да се движите низ неколку менија за да можете да извршите некои дејства. Сепак, вреди да се потроши малку време. истражете ги опциите што ни ги нуди бидејќи нема да ги најдете во апликацијата Casa, многу поограничена но и многу подиректна. Автомати, опкружувања, анимации како што се ефектите од свеќи или камин... Има многу работи што треба да ги погледнете.

Поставување на далечинскиот управувач

Процесот на конфигурирање на далечинскиот управувач или безжичниот прекинувач заслужува посебно споменување. Кога го додавате во апликацијата Hue, ќе се појават нејзините опции за конфигурација. Горното копче е прекинувачот за вклучување или исклучување, чие однесување можеме да го измениме така што кога е вклучено ја враќа последната состојба или директно секогаш извршува одредена средина. Можеме да дефинираме и функција за исклучување на сите светла на Hue ако ја притиснеме и задржиме. Потоа имаме две копчиња за регулирање на осветленоста, а последното копче со логото Hue може да се конфигурира да работи средини, кои можеме да ги дефинираме според времето од денот или таа промена со секое притискање.

Овие функции ќе работат само со светлата Hue што ги поврзавме со далечинското. Тоа може да биде светло или оние што ги сакаме, но секогаш Хуе. Апликацијата Hue не се интегрира со другите уреди HomeKit во вашиот дом. Но, постои решение за ова, бидејќи далечинскиот управувач се појавува и во апликацијата Casa и можеме да го конфигурираме. Она што треба да се има на ум е дека ако конфигурираме копче во Home, тоа престанува да работи во Hue. Како можеме да го искористиме ова?

Мојата конфигурација на безжичниот прекинувач има две копчиња поставени на Дома, горното за вклучување на сите светла во дневната соба и долниот за исклучување на сите светла што работат на расположението за добра ноќ. Ги оставив двете копчиња во средината со опциите Hue да ја менувам осветленоста на светилката, бидејќи HomeKit не ми дозволува да ги извршувам овие дејства со копче. На овој начин ги искористувам најдобрите опции за моето поставување осветлување од двата системи.

Мислење на уредникот

Системот за осветлување на Philips Hue ни нуди бескрајни опции со сите видови светилки, надворешни светла, системи за забава итн. Овој стартер комплет е совршен пример за прикажување на целосниот потенцијал на вашиот систем. Иако барањето дополнителен мост може да биде негативна точка, реалноста е дека Hue Bridge ги олеснува работите во комбинација со апликацијата Hue, а исто така ви овозможува да додавате многу уреди, така што е поверојатно дека со еден мост имате за целото осветлување во куќата. Висококвалитетни светла, интеграција со HomeKit, моментален одговор и многу стабилна врска се главните доблести на Philips Hue. Можете да го најдете овој стартер комплет за 190 евра на Амазон (линк).

Philips Hue
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
190
 • 80%

 • Philips Hue
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Висококвалитетни светилки
 • многу брз одговор
 • Многу комплетна апликација
 • Компатибилен со HomeKit, Alexa и Google Assistant
 • далечински управувач што може да се конфигурира
 • систем за проширување

Contras

 • мост поврзан со етернет

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   CARLOS dijo

  Јас сум воодушевен од светлата, но ставив ееро 6 и не се поврзуваат