Plantronics BackBeat Fit 3100, True Wireless доаѓаат во спортот

Безжичните слушалки веќе ги освоија корисниците, а чудното е што гледате луѓе како користат жични слушалки на својот смартфон на улица. Оставајќи ги полемиките за квалитетот на звукот или дали да го елиминирате приклучокот за слушалки или не, она што не може да се одрече е тоа удобноста што ја нуди отсуството на кабли компензира за други можни недостатоци, особено кога станува збор за вежбање спорт.

Со чекор чекор кон отсуство на кабли, ја наоѓаме таканаречената „Вистинска безжична мрежа“ (вистински безжичен), со AirPods како референца. Идеални за вежбање спорт, сепак, тешко дека постојат модели од ваков тип кои се дизајнирани токму за овој вид активност. Plantronics доаѓа до спасување на оние кои сакаат максимална удобност што ја нудат овие слушалки со својот нов модел BacBeat Fit 3100 дека се обидовме и ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Дизајн и карактеристики

Тие се екстремно слични на BackBeat Fit 2100, всушност би можеле да кажеме дека има околу 2100 на кои им е изваден кабелот што оди од слушалката (би било точно како да се каже дека AirPods се EarPods кои го сечат кабелот). Практично целата структура е изработена од мек силикон што ги прави исклучително удобни за носење. Од куката за уши до слушалката што е вметната во вашиот ушен канал, тие се направени од овој мек и мек материјал. што им овозможува да останат совршено прицврстени на увото без страв дека може да паднат со практикување на кој било спорт. Тоа е исто така материјал отпорен на пот и вода, тие не се дизајнирани за да пливате со нив, се разбира, но не треба да се плашите дека ќе врне дожд со нив на (IP57).

Тие имаат Bluetooth 5.0 конекција со опсег до 10 метри и имаат автономија од 5 часа слушање, што може да го зголемите за дополнителни 10 часа благодарение на вклучената кутија за полнач. Не станува збор за кутија што е дизајнирана да носи секогаш во вашиот џеб, но е совршено да ги носите слушалките добро зачувани во торбата или ранецот, и секогаш имајте ги целосно наполнети кога ќе ги користите. Материјалите на футролата се добри и одлично ги штити слушалките. Не треба да се плашите случајно да го испуштите, што е многу добредојдено во производ од ваков тип.

Случајот, како што истакнавме претходно, ви овозможува и уште 10 часа траење на батеријата за вашите слушалки. Има четири LED диоди кои ја означуваат преостанатата батерија со притискање на внатрешното копче, а со 15-минутно полнење можете да уживате во еден час употреба на слушалките. Поставувањето нив е многу едноставно, едноставно сметам дека е малку чудно што слушалката лево е онаа поставена десно во куќиштето, а онаа од десната страна е поставена лево, но тоа е нешто на што се навикнувате брзо. Конекторот microUSB лоциран на задната страна служи за полнење на истиот (и слушалките) со кабел што можете да го носите во самата куќиште, исто така е одлична идеја.

Користење на слушалки

Овие BackBeat Fit 3100 имаат по едно копче на телото, разликување помеѓу притискање (клик) и допирање на површината. Левата слушалка е таа што се грижи за јачината на звукот, со еден допир и се крева нагоре, допирајќи го и држејќи го, се спушта. Ако притиснете и задржите неколку секунди, тоа ќе се исклучи (или вклучено). Десното е главната слушалка и со кликнување можеме да прифатиме или да закачиме повици, да започнеме или да ја паузираме репродукцијата или да се повикаме на Siri и да го исклучиме / вклучиме ако задржиме неколку секунди. Со два клика напредуваме на патеката и со три се враќаме назад. Слушалките имаат автоматско вклучување и исклучување кога ги вадат од куќиштето и ги поставуваат повторно во него, па можеме да заборавиме на контролите што треба да се исклучуваат и вклучуваат, освен за многу специфични прилики.

Овие контроли можеме да ги прошириме и благодарение на апликацијата BackBeat што ја имате на располагање и на iTunes (линк) и Google Play (линк) Можеме да ја измениме контролата на допир на левата слушалка за да ја контролираме јачината на звукот, како што е наведено претходно, или да правиме други дејства, како што се репродукција на нашата омилена музичка листа од Apple Music или Spotify, или да се повикаме на Сири ако допреме двапати. Преку оваа апликација можеме да го смениме и јазикот на гласот што ја означува преостанатата батерија или ако сме поврзани со нашиот iPhone и ќе ги добиеме ажурирањата на фирмверот што ни ги испраќа Plantronics.

Квалитет на звук

Станува збор за спортски слушалки, дизајнирани да уживаат во активности на отворено, а тоа значи дека тие имаат приоритет на нашата безбедност пред звукот. Зошто го велам ова? Затоа што ако она што го барате се слушалки што ве изолираат од надворешната бучава и ве потопуваат во музиката што ја слушате, ова не е ваш модел. На сличен начин како што се случува со AirPods, со овие слушалки ќе чуете сè околу вас, од суштинско значење ако сакате да трчате или да велосипедирате надвор. Во бучни средини, како што е теретана, ова може да биде непријатност, но јас инсистирам, тие главно се наменети да се користат на отворено.

Квалитетот на звукот е добар, можеби може да се стави како лоша страна што басот не е премногу светкав, но тие се присутни. Имајќи предвид дека им недостасува намалување на бучавата, можеме да го оцениме нивниот звук како добар, со повеќе од доволно енергија. (Јас обично ги користам на малку повеќе од половина волумен). Сигналот е многу стабилен, и само неколку пати на места каде што имаше многу луѓе со многу мобилни уреди забележав дека звукот исчезна од еден од слушалките за неколку моменти, нешто релативно нормално и дека дури и со AirPods тоа ми се случи во некоја прилика под истите услови.

 

Мислење на уредникот

Слушалките Plantronics Backbeat Fit 3100 се дизајнирани за вежбање на сите видови спортови со нив, и тие повеќе отколку што ја исполнуваат оваа цел. Со повеќе од доволно автономија за да издржите долги сесии, па дури и брзо полнење што ви овозможува еден час употреба со само 15 минути полнење, никогаш нема да откриете дека немаат батерија благодарение на кутијата за полнач што е вклучена во кутијата. Тие се исклучително удобни и тешко дека ќе забележите дека ги носите, а практично е невозможно да паднат со нивниот систем за прицврстување. Нивниот квалитет на звук е добар, иако намерно не изолираат однадвор. Ако баравте нешто слично на AirPods, но подготвени за спортска пракса, нема да најдете подобар кандидат. Неговата цена е 149,99 € на официјалната веб-страница на Plantronics (линк), и се достапни во црна и сива боја.

Plantronics Backbeat Fit 3100
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
149
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Удобност
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Многу удобен и безбеден со својот систем за прицврстување
 • Прилагодливи контроли на допир
 • Добар звук, но перцепирање на надворешноста
 • Отпорен на пот и вода
 • 5 часа автономија со случај што нуди уште 10 часа

Contras

 • Нешто обемна кутија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.