Извршен директор на Порше: „iPhone-от припаѓа во вашиот џеб, а не на патот“

Порше

Автомобилската индустрија е поделена, со тоа што некои сектори поддржуваат автономни автомобили што ги развиваат „Епл“ и „Гугл“, а други го критикуваат, како што е извршниот директор на „Порше“. Во интервју за германски медиум, врвниот лидер на компанијата за луксузни автомобили, Оливер Блуме, увери дека „iPhone припаѓа во џебот, а не на патот".

На овој начин, Блум ја критикува идејата дека технолошките компании се обидуваат да скокнат на пазар на кој имаат малку искуство, бидејќи не гледаат иднина во која машините ќе ги заменуваат човечките суштества на патиштата. Во последниве години, Porsche воведе разни алатки во своите возила кои ја олеснуваат безбедноста на патиштата во случај кога возачот е расеан од вниманието. Porsche може да вози автономно кога се вози право напред и е способен за автоматско сопирање кога возилата од пред да започнат да застануваат. Сепак, Оливер Блуме го увери тоа Порше нема интерес за развој на автомобили кои се способни сами да возат.

Затоа извршниот директор на Порше има ја отфрли идејата за партнерство со технолошки компании како Епл да спроведува вештачка интелигенција во возилата (оттука „iPhone-от припаѓа во нашите џебови, а не на патот“).

Некои донекаде ризични изјави оние на извршниот директор на Порше, имајќи предвид дека се чини дека индустријата оди кон иднина со автономни автомобили.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   даним1 dijo

    Мислам дека е многу добро што доаѓа од Порше, ако купам еден ќе беше да уживам во неговата состојба, а не да ме носи сам.