Safari во iOS 14 ќе интегрира преведувач и Apple Pencil ќе ја прошири својата функционалност на веб-страниците

iOS 14

Следниот 22 јуни денот на отворање на WWDC, конференција за програмери на која Apple ќе и ги соопшти на оваа заедница сите новости што ќе пристигне во септември со лансирање на следната верзија на iOS, која во овој случај ќе биде верзија број 14.

Пред неколку дена разговаравме за верзијата iOS која циркулира на некои пазари, многу рана верзија од која малку по малку добиваат нови детали за тоа што ќе ни понуди. Според 9to5Mac, една од новините ќе се најде во Safari, мајчин iOS прелистувач што ќе интегрира преведувач.

iOS во моментов е способен да преведува зборови и кратки фрази, но се чини дека сè покажува дека ќе ја прошири оваа функционалност со iOS 14 и Safari ќе вклучува вграден преведувач што ќе им овозможи на корисниците да преведуваат веб-страници без да користите апликации или услуги од трети страни.

Најверојатно, Apple ќе ја понуди оваа одлика како опција освен, што е да се каже дека веб-страниците што ги посетуваме ќе бидат прикажани на оригиналниот јазик, но покажува порака што нè повикува да ја преведеме на наш јазик или можеме да пристапиме до таа функција преку опциите на веб-страниците што ни ги нуди Safari и она до кое можеме да пристапиме со кликнување на двете АА што се прикажани лево од URL-то на веб-страницата.

Преводите сби се спроведувало локално преку Neural Motor, без потреба од интернет-врска, така што податоците нема да бидат испратени до Apple и теоретски, преводот ќе биде многу побрз. Доколку се потврдат овие последни податоци, веројатно е дека ќе биде можно да се користи Siri без интернет-врска.

Друга новина за која тврдат медиумите 9to5Mac дека ќе дојде од раката на iPadOS 14 се наоѓа во целосната поддршка за Apple Pencil во Safari, па освен што може да се користи за движење низ веб-страницата, таа е и ќе можеме да цртаме, да правиме ознаки ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Даниел П. dijo

    WWDC е 22 јуни ...