Samsung AirDrop дозволува споделување содржина со до 5 уреди истовремено

AirDrop

AirDrop, функцијата што ни овозможува да испраќаме секаков вид содржина до други уреди на Apple, било да е тоа iPhone, iPad, iPod или Mac е една од најкорисните и најудобните што можеме да ги споделуваме информациите. Оваа функција е со нас многу години, поточно 8 години, само што слета во Самсунг.

Тоа навистина не слета, бидејќи Андроид ја понуди оваа опција преку Android Beam, но со објавувањето на Android 10, Google го отстрани принудувајќи ги производителите да развиваат слични карактеристики. Samsung е наречен Quick Share, функција што ни нуди како главна привлечност можност за споделување содржина до 5 уреди истовремено.

Брзо споделување Samsung

AirDrop ни овозможува да споделуваме содржина само со еден уред, затоа, ако сакаме да го испратиме на други уреди, мора да ја извршуваме истата операција одново и одново. Брзо споделување, што стигна до раката на Галакси S20 која беше претставена на 11 февруари, ни нуди многу слична операција со онаа на AirDrop, но во моментот е достапна само во новата генерација на палетата Galaxy S20, иако компанијата уверува дека ќе понуди поддршка и за другите терминали во наредните месеци.

Како што се очекуваше, функцијата AirDrop сè уште е ограничена на уредите на Apple како Quick Share, функција што ќе работи само со терминалите на корејскиот производител. Истото ќе се случи со слична функција каде Виво, Xiaomi и Oppo работат на пополнување на недостатокот на Android Beam и оној што Google се подготви за Pixel наречен Fast Share.

Причината зошто Гугл се ослободи од Андроид Бим беше тоа што го користеше чипот NFC за испраќање содржина и тоа беше сè повеќе незгодно и проблематично за испраќање содржина заради различни протоколи што ги користи секој производител на своите паметни телефони. Она што е јасно е дека ако Google планираше да ја елиминира оваа опција, претходно требаше да предложи друго решение, така што барем во рамките на екосистемот Андроид да има удобен и едноставен начин за испраќање содржина помеѓу уредите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.