Skype ќе понуди групно видео повикување на iOS за неколку дена

скајп-5

Skype заедно со Google Hangouts се најчесто користените платформи во светот за остварување видео повици помеѓу корисниците. Skype, кој сега е на 10 години на пазаротСе чини дека во последно време тој заостана нешто зад понудата на ограничени функции исклучиво за своите премиум сметки, додека Google не ја ограничи таа можност и од почетокот не направи разлика меѓу корисниците.

До практично пред година и пол, Skype понуди можност за остварување групни видео повици само до своите премиум клиенти, така што нормалните корисници на Skype не можеа да ја користат таа услуга без да поминат низ полето или да бидат принудени да користат Hangouts. Една и пол година, корисниците на компјутер, Mac и Xbox можат да остваруваат групни видео повици само од тие платформи, но за неколку дена тоа ќе се промени.

Willе се промени затоа што момците од Skype само што објавија дека за неколку недели ќе ја прошират таа функција на корисниците на различните мобилни платформи на пазарот, како што е iOS, Андроид и секако Виндоус 10 Мобилен за да можеме да создаваме групи на видео повици каде и да сме без да мора да седиме пред нашиот компјутер, Mac или Xbox како порано.

Од лансирањето на услугата за повици што ја нуди Skype, има повеќе од 750 милиони луѓе кои ја преземале апликацијата денес и тие го користеле. Добар дел од неговиот успех се должеше на фактот дека таа беше првата платформа што нудеше ваков вид на повици бесплатно меѓу корисниците преку Интернет, идеална за сите оние пријатели или членови на семејството кои се во странство и тоа заради високата цена на меѓународните повици беа едвај во контакт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.