Номад USB-C кабли, доживотно

Иако Apple користи USB-C веќе четири години, овој тип на врска не стана популарен кај уредите на Apple сè додека минатата година iPad Pro не го искористи приклучокот за молња за овој нов USB-C, а особено оваа година, во кој новиот iPhone 11 Pro има полнач и кабел за полнење што користат ваков тип на врска.

Многу повеќе разноврсна врска од Конвенционалниот USB, кој овозможува поголема брзина на пренос на податоци и што овозможува многу побрзо полнење од она што го обезбедуваат каблите со класичен USB, се некои од неговите придобивки. Ви ги покажуваме новите номад USB-C кабли кои покрај тоа што се USB-C и сертифицирани за брзо полнење (сертификација Apple MFi) тие се практично вечни благодарение на Kevlar што ја користат за нивниот ентериер и за обложување, како и неговите армирани конектори.

USB-C до молња

Тоа е еквивалент на кабелот што е вклучен во кутијата на новите iPhone 11 Pro и Pro Max, со USB-C конектор на едниот крај и Молња на другиот. Сертификацијата MFi и Power Delivery гарантира дека тие се компатибилни со брзо полнење, постигнувајќи 50% батерија за само половина час Сè додека користите компатибилен полнач, како оној што веќе е вклучен во гореспоменатите телефони. Овие USB-C кабли се компатибилни со сите iPhone кои имаат брзо полнење, од iPhone 8 па наваму.

 

Но, покрај овие својства, кои веќе вклучуваат официјални кабли на Apple, мора да додадеме нешто што им недостасува на официјалните: издржливост. Номад може да се пофали дека има единствениот кабел што користи двојна плетенка Kevlar однадвор, како додаток на Kevlar, што му дава максимална отпорност на овој кабел. Толку е довербата на компанијата во својот кабел што нуди до 5-годишна гаранција.

Покрај Кевлар, приклучоците се наоѓаат во метални делови, засилени, а нивниот врат, една од најслабите точки на овие кабли, исто така е засилен за да спречи нивно кршење со нормална употреба. Кабелот има должина од 1,5 метри (официјалниот Apple само 1 метар) со кој имаме малку повеќе маргина да го поставиме вашиот iPhone кога се полни, а има и силиконска јамка со која можеме да го одржуваме совршено собран за да го носиме без заплеткување со други кабли.

USB-C до USB-C

Ако она што го сакаме е кабел да може да го користиме со нашите MacBook Air, Pro или со iPad Pro, нема проблем затоа што го имаме и на располагање, со истите карактеристики на отпор како и оние што веќе ги споменавме. Двата USB-C конектори го прават компатибилен со кој било од овие производи, плус поддржува моќност на товар до 100W, тоа е, можеме да го користиме со кој било модел на MacBook Pro и кој било од неговите полначи без страв од ништо.

Кабелот има 3 метри во должина, што го прави многу поудобно полнењето на нашиот лаптоп или iPad Proбидејќи каблите вклучени во нивните кутии се прилично кратки и понекогаш претставуваат проблем да ги користите овие уреди додека се полнат. Силиконската јамка е неопходна тука за складирање на кабелот. На видеото можете да ги видите разликите во конструкцијата на овој кабел со оној вклучен во iPad, едноставно бездна.

Мислење на уредникот

И покрај тоа што сум крајно внимателен со моите кабли, сега кога другите членови на семејството ги користат дома, сфатив дека отпорот е важен и официјалните кабли не светат токму поради ова. Номад ни нуди два кабли засилени со кевлар и метални делови кои се исклучително отпорни и со тоа што не губите ни трошка од функционалностите што ги нудат службениците. Неговата цена, иако може да изгледа висока, на долг рок компензира затоа што тие се кабли „доживотно“, за што сведочи и фактот дека производителот ви нуди 5-годишна гаранција. Само во моментот се достапни на официјалната веб-страница на Номад (линк) за 34,95 американски долари (USB-C до USB-C) и 39,95 американски долари (USB-C до молња) но се надеваме дека наскоро ќе се најдат на Амазон и на други онлајн продавници.

Номад USB-C
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
$ 34,95 a $ 39,95
 • 80%

 • Номад USB-C
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Ултра-отпорен
 • Сертификација за MFi
 • Брзо полнење
 • Материјали од прва класа

Contras

 • Висока цена (иако се исплати на долг рок)

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.