Samsung ја крева главата, доаѓа замената Galaxy Note 7

s-пенкало-галаксија-нота-7

Самсунг пред неколку часа објави дека Замените на Galaxy Note ќе бидат достапни во Соединетите Американски Држави на 21 септември. Овие уреди за замена ќе бидат присутни во сите продавници за малопродажба каде што уредот се продава од големи размери. Според Самсунг, барањето за доброволно враќање ќе започне да стапува во сила кога корисниците ќе се приближат до нивната најблиска продавница за да побараат замена за неисправен уред. Компанијата јасно ги идентификуваше погодените уреди преку пратки и сериски броеви, така што тие не треба да предизвикуваат понатамошни проблеми.

Како што изјави колега вчера, Веќе има повеќе од сто побарувања што Самсунг ги добил во Соединетите Американски Држави за изгореници или оштетување на приватен имот. Ова беа зборовите на Тим Бакстер, претседател во Америка на Самсунг:

Безбедноста на потрошувачите е наш приоритет. Нашата соработка со услугите за услуги на клиенти во Соединетите Држави ни овозможи да го подобриме брзиот повик за замена во земјата, правејќи ги корисниците свесни за опасноста од Galaxy Note 7 и нудејќи алтернативи за брза размена. Ние им нудиме на корисниците две алтернативи, да го замениме нивниот Galaxy Note 7 со нов без дефект или да ги вратиме парите преку програмата за размена.

На кратко, компанијата ги презема потребните безбедносни мерки, така што овие замени се произведуваат брзо и ефтино, барем со малку трошоци за потрошувачот, бидејќи според најновите информации Samsung веќе потроши 1.000 милијарда долари за „BatteryGate“ додека нејзината капитална вредност падна за околу 26.000 милиони поради неправилното трошење на батериите. Корејската компанија сè уште не започнала да им се одмаздува на добавувачите и дизајнерите за ова незадоволство, иако не очекуваме дека ќе траат премногу долго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.