Walmart Pay, уште една нова форма на електронско плаќање

Walmart Pay

Walmart беше една од големите продавници што застана пред семоќниот Apple со својата нова технологија за електронски плаќања бидејќи се појави на пазарот во октомври минатата година. Walmart одлучи да не прифати Apple Pay и да создаде платформа за плаќање независна од сите постојни за да можат корисниците на нејзините установи да вршат плаќања на агилен и едноставен начин.

Оваа нова форма на плаќање штотуку е претставена во општеството и се вика Walmart Pay. Walmart Pay се потпира на QR-кодовите генерирана од нејзината апликација, така што секој корисник на паметен телефон може да плати без да користи мобилен телефон од следната генерација со чип NFC или нивната вообичаена кредитна или дебитна картичка.

Покрај тоа што е компатибилен со сите паметни телефони на пазарот, новиот систем на плаќање на Walmart ни овозможува да користиме секаков вид кредитна или дебитна картичка, како и при-пејд картички и картички за подароци на компанијата. Вие само треба да ја инсталирате апликацијата на вашиот уред и да купите удобно. Кога ќе извршиме уплата, треба само да ја отвориме апликацијата на нашиот телефон, изберете Walmart Pay и скенирајте го QR-кодот што ни го покажува касата на основање. Потребен ни е само едноставен мобилен телефон со камера, без NFC чипови или нешто повеќе технолошко.

Апликацијата Walmart Pay го прави купувањето брзо и лесно “, вели Нил Еш, извршен директор и претседател на Walmart Global e-commerce. „Walmart Pay е последниот пример за тоа како искуството за купување може непречено да се трансформира поврзано со новите технологии, технологија што може да ја користат повеќе од 140 милиони клиенти кои ги посетуваат нашите продавници секоја недела.

Walmart одлучи да се обложи на сопствената технологија со цел да креирајте решение за централизирано плаќање, но сепак е нова технологија и метод на електронско плаќање повеќе отколку да се приклучи на различните опции што се моментално достапни на пазарот.

Ако сте корисник на iPhone и сакате да го користите системот за плаќање на оваа компанија, вие само треба да го сторите тоа инсталирајте ја апликацијата Walmart Pay што во моментот е достапно само како форма на плаќање во неколку установи, но на почетокот на годината ќе се прошири и на други продавници низ целата земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.