Извршен директор на Warner Music се приклучува во редовите на Apple Music

Најновата официјална претплатничка бројка на „Епл мјузик“ е 60 милиони, а претплатничката бројка што „Епл“ ја достигна минатиот јуни. Оттогаш, од Купертино тие повторно не ја ажурираа таа бројка, што нè поттикнува да размислиме за причините за овој недостаток на информации.

„Епл“ најверојатно ќе сака да ја следи истата политика што ја објави на почетокот на 2019 година, за да не го пријавува бројот на уреди што ги продава секој квартал, исто како што почнаа да се намалуваат бројките за продажба. Ако така, Растот на Apple Music најверојатно ќе запре или го достигна својот максимум.

Ако сметаме дека Spotify продолжува да расте секој квартал, во моментов има 126 милиони претплатници кои плаќаат, тешко дека растот на Apple Music стагнира, но исто така е веројатно дека со тоа што нема да понуди своја апликација на други платформи, како на пр. имајте Spotify, бидете проблем за корисниците кои не само што користат производи на Apple.

Без оглед на причината, Apple ангажираше поранешен директор на Warner Music. Зборуваме за ffеф Брониковски, кој ќе биде одговорен за Стратешки иницијативи за музичка музика на „Епл“, како што можеме да прочитаме на неговиот профил на LinkedIn.

Додека работел во Warner Music, ffеф бил одговорен за создавање стратешки партнерства на музичкиот пазар кои позитивно влијаеле на приходите на компанијата и компанијата. инвестиции во нови технологии. Ова ново потпишување ќе работи од Newујорк, каде што моментално престојува, но ќе помине многу време во објектите на „Епл“ во Купертино.

Амазон пред неколку дена објави дека бројот на корисници кои имаат свои различни музички услуги за стриминг (бесплатни со реклами, преку Prime или под претплата) е 55 millones додека YouTube Music има 20 милиони корисници кои плаќаат. Во однос на остатокот од услугите, ние знаеме малку или ништо за тоа. Единственото нешто што е јасно е дека Spotify е и ќе продолжи да биде крал и во наредните години.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.