WatchOS 9 воведува рекалибрација на батеријата за Apple Watch Series 4 и 5

WatchOS 9 беше претставен заедно со iOS 16 и macOS Ventura на воведниот говор на WWDC22. Оттогаш веќе сме во втората бета верзија за развивачите на сите овие оперативни системи. Многу од функциите што беа воведени сега се достапни за програмерите и ќе бидат достапни за пошироката јавност кога Apple ќе ги лансира јавните бета-верзии за неколку недели. Една од новините на watchOS 9 е инкорпорирање на систем за рекалибрација на батерии за сериите 4 и 5 на Apple Watch. Благодарение на него проценката на траењето на батеријата ќе биде многу попрецизна отколку во watchOS 8.

Сериите 4 и 5 на Apple Watch ќе ги подобрат проценките за животниот век на батеријата во watchOS 9

Во iOS 15.4 Apple исто така вгради сличен систем за рекалибрација на батеријата за iPhone 11. Благодарение на овој систем уредот може повторно да го пресмета и оптимизира нивото на батеријата, покрај понудата попрецизни податоци за траењето на батеријата, што е исто така клучно кога размислувате за промена на уред или дури и батерија.

Поврзана статија:
Ова е watchOS 9, големото ажурирање за Apple Watch

По ажурирањето на watchOS 9, вашиот Apple Watch Series 4 или Series 5 ќе се рекалибрира и потоа попрецизно ќе го процени максималниот капацитет на батеријата.

Истото ќе се случи и со watchOS 9. Според белешките на нов оперативен систем од Apple кој е во бета режим, Apple Watch Series 4 и 5 ќе ги рекалибрираат своите батерии кога првпат ќе се вклучат. Откако ќе заврши калибрацијата, watchOS 9 попрецизно ќе ја прикаже проценката на максималниот капацитет, приближувајќи се до вистинските податоци.

Овој процес ќе биде автоматски и корисникот ќе може да го консултира конечниот резултат, иако нема да биде свесен за внатрешниот процес што се одвива. Она што го знаеме е дека процесот може да потрае неколку недели, исто како што беше со iOS 15.4 и iPhone 11 пред неколку месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.