WhatsApp го редизајнира својот интерфејс за повици за корисниците на iOS

Компанијата на Марк Цукерберг се чини дека обложува потешко од вообичаено WhatsApp, Бидејќи во минатото молевме за каква било минимална новина во старата апликација за пораки, за сега ажурирањата постојано се случуваат со функционалности кои, барем, не го прават тоа полошо за секого (само треба конечно да ги елиминираме омразените приказни).

Во овој случај, WhatsApp го обнови корисничкиот интерфејс на повици за некои корисници на iOS кои веќе го доживуваат. Ова реновирање носи поудобен дизајн прилагоден на екранот на нашите уреди, бидејќи ова е исто така многу важен дел, нели?

Од вчера некои корисници, меѓу кои и јас, веќе можеме да уживаме во новиот кориснички интерфејс на повиците на WhatsApp. Кога остварувате повик, ќе се појави сликата на корисникот што сакаме да го поврземе, на ист начин како што на дното наоѓаме серија кратенки што подоцна можеме да ги лизнеме нагоре. Ако не го лизнеме, тоа ни покажува контрола на + повикот, копче за исклучување на звукот, копчето за видео-повик и типичното копче за активирање на звучникот на телефонот ако сакаме.

Од друга страна, ако се лизнеме нагоре, тоа ќе направи мало резиме на учесниците во повикот и ќе ни биде дозволено да додадеме повеќе учесници. Со притискање, ќе добиеме пристап до агендата и на овој начин се отвора можноста за правење класичен повеќекратен повик. Поедноставување и детален кориснички интерфејс кој ќе биде добредојден од сите корисници. Покрај тоа, откако ќе го добиеме повикот, можеме да додадеме и повеќе учесници со директен пристап во горниот десен агол, или вратете се на WhatsApp за да продолжите да разговарате додека повикуваме, со кликнување на горниот лев агол.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.