Word, Excel и PowerPoint сега се официјално компатибилни со trackpad на iPadOS

Канцеларија за iPad

Откако „Епл“ официјално ја претстави „Магичната тастатура“ со тастатура, има многу апликации што малку по малку се ажурирани за да понудат поддршка за trackpad, не само за магичната тастатура, туку и за сите тастатури што ја вклучуваат, со цел да понудиме искуство слично на она што можеме да го најдеме на Mac.

Една од апликациите што траеше подолго за ажурирање се оние што се дел од Office. Зборуваме за Word, Excel и PowerPoint три апликации кои заедно со trackpad дозволете ни да го извлечеме максимумот од iPad Pro. Ажурирањето за овие три апликации што вклучува поддршка за trackpad сега е достапно на App Store.

Во деталите за ажурирањето што Мајкрософт го објави на својот блог, ни објаснуваат како работи, операција која ни нуди искуство многу слично на она што веќе можеме да го најдеме во канцелариските апликации на Apple.

Кога ќе преместите прст преку вградената тастатура на Магичната тастатура, курсорот станува алатка што ви треба во зависност од содржината кон која покажувате.

И користењето глувче или патека со iPad за вообичаени задачи, како нагласување на пасус на текст во Word, избор на опсег на ќелии во Excel и преместување и промена на големината на графиката во PowerPoint е едноставно и интуитивно како и секогаш.

Ова искуство ќе биде веднаш познато за секој што користел Office на Mac или компјутер и помага да се направи iPad уште поразновиден и способен да заврши повеќе работа.

Овие ажурирања ги одразуваат неодамнешните подобрувања во дизајнот што ги прави „Мајкрософт“ во своите апликации, што дозволуваат уживајте во Microsoft 365 исто како и на компјутер.

Треба да се запомни дека Office 365 беше преименуван во Microsoft 365 пред нешто помалку од една година, иако тие ни ги нудат истите придобивки и функционалности како и со претходното име.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.