Apple AirPods, некои карактеристики што можеби не ги знаете

AirPods

Заедно со претставувањето на iPhone 7, iPhone 7 Plus и Apple Watch Series 2, Apple исто така го претстави и новиот AirPods. Овие Новите безжични слушалки на „Епл“ доаѓаат во мала кутија со внатре еден тон технологија, тие имаат мала форма и се разликуваат од обичните слушалки со Bluetooth.

Постојат некои технолошки иновации што доаѓаат во пакувањето на AirPods. Apple има за цел да ги натера луѓето да се префрлат на безжични слушалки на крајот и вашите AirPods се само еден чекор во таа насока. Можеби ќе се запрашате, што ги прави овие AirPod-ови 159 долари толку посебни тогаш? Еве неколку карактеристики.

Нов W1 чип

Мозокот зад AirPods е новиот чип создаден од Apple, наречен W1 и е прилагодена на компанијата. Овој чип им помага на AirPods да одржуваат подобар опсег од другите уреди со Bluetooth, истовремено троши помалку енергија. Исто така, им помага на AirPods во испорачувајќи подобар квалитет на звукот.

Сензори

AirPods доаѓаат со еден тон сензори за автоматско откривање кога зборувате или само слушате музика, помагајќи да се зачува траењето на батеријата и да се подобри функционалноста.

Со употреба на оптички сензори и забрзувачи на движење, AirPods се способни автоматски да детектираат кога не ги користите за да престанат да пуштаат музика. Слично на тоа, тие можат да откријат кога се користи само еден од двата AirPod и се во можност соодветно да ја прилагодат репродукцијата на музика и микрофон. Микрофоните за гласовен акцелерометар исто така помагаат откријте кога зборувате и бучавата во позадина се филтрира автоматски.

Лесна употреба со Siri

AirPods овозможуваат исклучително лесно активирање на Siri на вашиот iPhone или Apple Watch. Едноставно двојно притиснете еден од AirPods за да го активирате Siri и потоа кажете ја задачата што сакате да ја извршите, како што се правење повици, пуштање музика или барање насоки за да стигнете некаде.

Поддршка за брзо полнење

Самите AirPods се способни да траат до 5 часа репродукција на музика и нуди 2 часа време за разговор. Ова е многу ниско, особено ако примате многу повици. За среќа, Apple нуди полнење на AirPods до 5 пати за да се обезбеди 24-часовен режим на траење на батеријата.

Сепак, не секогаш се има време за целосно полнење на AirPods. За такви случаи, AirPods доаѓаат со технологија на брзо полнење што им овозможува да обезбедат 3 часа траење батерија со само Полнење од 15 минути.

Дополнително, можете да го проверите нивото на батеријата на AirPods многу лесно, само прашајте го Siri: «Како е батеријата на моите AirPods?».

Работи со iPad, MacBook и постари iPhone-и

AirPods не само што работат со Apple Watch и iPhone, туку и со MacBook, iPad и постари iPhone-и. Откако AirPods ќе бидат поврзани на вашиот iPhone, iCloud автоматски ќе ги синхронизира и вашиот Mac или iPad. Потоа можете да слушате музика на нив, едноставно со избирање AirPods како аудио-излезен уред.

Што се однесува до постарите iPhone телефони, постапката за спарување со AirPods останува иста како и iPhone 7. Додека AirPods работат на постари уреди, некои карактеристики на чипот W1 на Apple не би функционирале, како што е подобро траење на батеријата и подобар квалитет на аудио.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  И, како ќе се одвива репродукцијата на паузата, премотањето на песната и контролите на следната песна како на ушите?

 2.   регеелук dijo

  Контролите на јачината на звукот и репродукцијата се завршени со Siri (сигурно некој ќе направи мерка) за да ги користите сензорите што ги имате и да го поправите ова без да го користите Siri (би изгледало глупаво да одите по улицата да му кажете на Siri да ја смени песната волумен и да е тоа што тој добро те слуша) хахаха ... џеилбрејкот е единствениот наш спас за овој контролен проблем !!

 3.   Пинксо dijo

  AirPods од 159 американски долари или 179 евра, што е тоа што се вели на официјалната страница.

 4.   Arturo dijo

  Дали некој знае кој е целиот спектар на Airpods, колку далеку може да оди од iPhone 7

 5.   Гастон dijo

  Значи, со мојот iPhone 6S + не можам да слушам аудио со висока резолуција и батеријата нема да трае толку долго? Добро што разбирам? : - /